20. 10. 2018

Lidem vadí bahno u břehů brněnské přehrady

Podél pláží v Rakovecké zátoce zůstalo po opravách břehů bahno, což způsobuje komplikace koupajícím. Poukazuje na to Brněnský deník.

Jeden z nespokojenců si stěžoval i na internetovém portálu brněnského primátora Romana Onderky. „Ve vodě jsem se bořil do bláta, které na dně předtím nebylo. Býval tam písek a kamínky. Navíc jsou v tom bahně větvičky, které se zapíchávají do nohou,“ napsal muž. A požádal o navezení písku na pláže. To primátor odmítl. „Brněnská nádrž je přírodní koupaliště, a tak není v silách Povodí Moravy udržet na dně písčitý sediment nebo ho tam navézt,“ reagoval primátor.

Představitelé Povodí Moravy připouští, že se bahno na plážích objevilo po jejich zásahu. „V zimě jsme opravovali břehy a schody v Rakovecké zátoce. Stroje jezdily podél opevnění a narušily horní vrstvu dna. Po zvýšení hladiny se dno rozbahnilo, a proto se tam usazují drobné naplaveniny,“ vysvětlila Marie Kutílková z Povodí Moravy. Ujistila, že časem problémy zmizí. „Tato vrstva si takzvaně sedne a na ni se naplaví písek. Tak jako jinde na březích,“ řekla.

Podle primátora je možné i to, že se jílovitá vrstva s větévkami a kameny odplaví. „Předpokládáme, že do příštího roku se přesune do jiné části nádrže. A tím se obnoví písčitý sediment,“ řekl.

Na podobné nepříjemnosti se musí Brňané pro příští rok připravit o kus dál. „Chceme opravit břehy na Kozí horce,“ upozornila Kutílková. Dodala, že většina lidí je za zpevnění břehů vděčná. „Chválí nás a ptají se, co opravíme dále,“ podotkla vedoucí. Velká část lidí, které včera redaktor Brněnského deníku Rovnost na pláži oslovil, je za opravy ráda. „Břehy před opravou působily skoro nebezpečně. Člověk se bál, aby tam neuvízl v nějaké prasklině v betonu. S bahnem počítám, je to přírodní koupaliště,“ řekla Zuzana Staňková.

Zdroj: Brněnský deník

9.8.2013 8.23, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Kalendář

<< Říjen 2018 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fotoblog

více >

KŘEST KNÍŽKYKŘEST KNÍŽKY
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >