5. 6. 2020

Liberečtí hygienici se na táborech zaměří i na používanou vodu

Hygienici se při letošních kontrolách letních dětských táborů v Libereckém kraji zaměří i na kvalitu používané pitné vody. Organizátoři zatím v kraji nahlásili 171 akcí, na které by mělo přijet skoro 10.500 dětí. ČTK o tom informovala mluvčí Krajské hygienické stanice Zuzana Balašová.

Jakost vody budou hygienici ověřovat po odebrání vzorků. “V loňském roce jsme porovnáním rozborů, které předložili provozovatelé před konáním táborů, a rozborů, které jsme provedli v průběhu jejich konání, zjistili, že individuální zdroje pitné vody jsou nestabilní,” uvedla krajská ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých Kateřina Hochmalová. Hygienici organizátorům táborů doporučují, aby sledovali zdroje pitné vody průběžně nebo provedli rozbor těsně před začátkem tábora. “A nespoléhat se pouze na vyhovující výsledek provedený tři měsíce před zahájením akce, jak umožňuje legislativa,” dodala Hochmalová.

Hygienici doporučují, aby u studen organizátoři táborů věnovali pozornost viditelným nečistotám v pramenní jímce, vzhledu, pachu a chuti vody. “U dovážené vody je nezbytné udržování přepravních nádob v čistotě, denní obměna vody a skladování na stinném místě. Je-li voda rozváděna hadicemi, pak hadice nesmí ležet na zemi, po delší stagnaci vody je třeba objem vodypřed použitím vypustit,” uvedla krajská mluvčí.

Hygienici loni v létě zkontrolovali v Libereckém kraji 93 táborů, 11 podobných akcí a šest poskytovatelů stravovacích služeb pro letní dětskou rekreaci. Zjistili 26 pochybení, za které uložili 11 pokut za 10.000 korun. Nedostatky zjistili ve skladování potravin, v provozní hygieně a nalezli i prošlé potraviny. V jednom případě nebyla vybudována kuchyň a postele pro děti. Závady hygienici objevili také v zajištění podmínek pro osobní hygienu, ve zdravotním zabezpečení akce a ve zdravotní dokumentaci. Hygienici řešili i třeba případ pokousání jednoho dítěte či výskyt štěnic v jednom pokoji ubytovacího zařízení.

Letos budou při kontrolách věnovat největší pozornost zdravotnímu zabezpečení akcí. Zaměří se i na způsob stravování, skladbu jídelníčku, dodržování pitného režimu, ubytování, režim dne či na vybavenost lékárničky. “Plánujeme zkontrolovat 50 procent akcí letní dětské rekreace,” řekla Hochmalová.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto: wikimedia commons, Jörg Bürgis – photo taken by Jörg Bürgis

30.6.2019 0.44, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5