25. 6. 2019

Liberec dá přespárovat bazén Lesního koupaliště a vybuduje vrt

Dostatek vody pro Lesní koupaliště v Liberci by mělo zajistit přespárování bazénové vany a vybudování nového vrtu. Náklady náměstek primátora Jiří Šolc (SLK) odhaduje na půl milionu korun.

Koupaliště na úpatí Jizerských hor vzniklo těsně po druhé světové válce, kvůli špatnému stavu ho město uzavřelo v roce 2001. O jeho obnově se léta diskutovalo, znovu zprovoznit se ho podařilo teprve loni v létě. Radnice do nejnutnějších oprav dala 7,5 milionu korun. Problémy byly ale s vodou, bazénová vana prosakovala a kvůli suchu byl i nedostatečný přítok.

Posudek ukázal, že spárování bazénové vany vybraná firma neudělala dobře. “Už loni, když jsme měli reklamační řízení, tak dodavatel chybu uznal. Spáry neudělal dostatečně hluboké, takže pak začaly vypadávat,” řekl ČTK tehdejší náměstek primátora a nyní opoziční zastupitel Jan Korytář (Změna pro Liberec).

Šolc ale za chybu považuje i použitý materiál, který si město objednalo. “Naši předchůdci nechali bazén přespárovat obyčejnou spárovací hmotou, a nikoliv hydrofobní. Takže v rámci reklamačního řízení to firma udělá znovu, ale novou spárovací hmotu, tu správnou hydrofobní, musíme zaplatit my,” řekl Šolc. Náklady na kvalitnější materiál odhaduje na čtvrt milionu korun, přespárování vany by se mělo dělat na jaře.

Loni radnice nedostatek vody řešila jejím navážením cisternami z menší nádrže nad Harcovskou přehradou a pitnou z vodovodního řadu. Pro letošní rok navrhoval Korytář využít přebytečnou vodu z ruprechtického lomu, odkud se odvádí do jiného potoka, než z kterého je napájeno Lesní koupaliště. Podle Šolce si ale toto řešení nechají až jako záložní a vybudují raději vrt. “Odborníci z vodoprávního úřadu nás upozornili, že lom napájí nějaké potoky. My nemůžeme sebrat všechnu vodu potokům a zabít veškerý život, který níže po proudu je,” řekl Šolc.

Korytář s ním nesouhlasí. Odkazuje také na názory odborníků, podle nichž by nevznikl žádný další problém. “Protože akorát hadice, která vodu odvádí do jednoho údolí, se přehodí do druhého. A v obou údolích jsou potůčky. Jen by se voda z lomu vypouštěla tím, který teče přes Lesní koupaliště,” dodal Korytář.

Na koupališti zatím chybí lepší zázemí, s jeho dobudováním vedení města zatím nepočítá. “Vyhodnotíme jednu dvě sezony a potom uvidíme, jestli třeba nepřistoupíme k nějaké další změně,” uvedl Šolc. Lesní koupaliště bude i letos v sezoně přístupné zdarma a koupání bude na vlastní nebezpeční, nepůjde o oficiální plochu ke koupání. Loni tam chodilo ve všedních dnech kolem 200 až 300 lidí denně, o víkendech až tisíc.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

28.2.2019 15.57, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červen 2019 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30