26. 8. 2019

31.8.2017 3.47, Rubrika: Přehrady a vodní díla

Liberec chystá revitalizaci okolí přehrady Harcov

Liberec chce do dvou let revitalizovat zanedbané území kolem přehrady Harcov a vytvořit z něj ucelený areál pro každodenní relaxaci. Náklady město odhaduje na 58 milionů korun. Novináře o tom informoval ekonomický náměstek primátora Jan Korytář (Změna pro Liberec).

Okolí přehrady je jednou z nejcennějších zelených ploch ve městě. Radnice v Liberci ale dlouhodobě čelí kritice za neutěšený stav tohoto místa. “První změny začaly již loni, objevily se schody na pláži při vstupu do vody, sportovní workoutové hřiště a dětské hřiště s pevnými herními prvky,” uvedl Korytář. Nyní se podle něj také opravuje promenádní cesta pro pěší na pravém břehu přehrady a na zkoušku je od začátku srpna uzavřená pro automobilovou dopravu silnice, která je na druhé straně přehrady. “Ověřili jsme si, že zavření Zvolenské ulice nevyvolalo žádný dopravní kolaps,” řekl náměstek.

Radnice hodlá upravit pláž, vybudovat malá mola na obou stranách přehrady a další vstupní schody do vody. Město chce také získat do vlastnictví park, který vede k přehradě pod poliklinikou Klášterní a zvelebit ho. Ještě letos má začít za několik milionů korun revitalizace dalších dvou parků. “Budou se dělat vegetační úpravy a příští rok navážou stavební práce,” uvedla náměstkyně primátora pro životní prostředí Karolína Hrbková (Změna pro Liberec). Upravovat se bude malý park nad restaurací na pláži od ulice Blahoslavova a v odpočinkovou zónu by se měl změnit lesopark v Pekárkově ulici nedaleko vysokoškolských kolejí.

Revitalizaci okolí přehrady hodlá město zaplatit ze svého rozpočtu a evropských či státních dotací. Počítá i se spoluúčastí Severočeské vodárenské společnosti (SVS). Projekt má totiž napomoci i ke zlepšení čistoty vody, jež vtéká do přehrady. Bude rozšířena splašková kanalizace, město podpoří výstavbu domácích čistíren odpadních vod a spolu s SVS chce také vyřešit problém s kanalizační stokou Zvolenská, která již kapacitně nestačí, uvedla mluvčí radnice Jana Kodymová. Liberec chce na projektu spolupracovat také s Povodím Labe, které je správcem přehrady a které chystá pro nejbližší roky rekonstrukci hráze i bočních zdí zhruba za 160 milionů korun. V plánu je i vypuštění a vyčištění přehrady.

Zdroj: ČTK, foto: wikimedia commons, Pavel.satrapa

31.8.2017 3.47, Rubrika: Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1