21. 7. 2019

Letošní kůrovcová kalamita je kritická

V českých lesích uschne letos kvůli kůrovci na čtyři miliony smrků, nejvíce v historii. Připomíná to deník Mladá fronta DNES s tím, že situace je prý natolik kritická, že lesníci budou muset vykácet celé mnohahektarové plochy.

„Jediné, jak lze kůrovce zastavit, je včas vyhledat napadené stromy a asanovat. Chemicky, odkorněním nebo kácením,“ radí Petr Zahradník z Výzkumného ústavu lesního hospodářství. Ten poskytl k tématu krátký rozhovor.

Vy nemáte příliš radost ze současného teplého a suchého počasí, že?

Ne. Situace s množstvím kůrovce v lesích je skutečně kritická a suché počasí právě vývoji kůrovce nepřispívá. Nedá se očekávat, že by se vývoj například během jednoho roku obrátil. Vše teď mají v rukou lesníci a značně právě počasí. Strašně bude záležet na počasí. Jestliže bude teplo, začne ještě vývoj třetí letošní generace kůrovce. Loni jsme doufali, že se ochladí a gradace se zastaví. Ale oteplilo se, brouk létal a bylo tak o jednu generaci lýkožroutů více. Tím počty narostly a narůstají. Situace je velmi nebezpečná.

Odhadujete, že letos množství napadeného dříví přesáhne čtyři miliony kubíků.

V této fázi už je jedno, jestli jsou to tři, nebo čtyři miliony. V historii nikdy nebylo napadeno takové množství dříví. I při té největší gradaci kůrovce v polovině devadesátých let to byly dva miliony kubíků. Mnoho let se množství napadeného dříví drželo na úrovni půl milionu nebo milionu kubíků.

Nejvíce v historii? Kalamitě z let 1868 až 1878 se přisuzuje 5 až 7 milionů mrtvých stromů.

Z literárních pramenů víme, že ani tato velká kůrovcová kalamita, o které se hodně mluví, nebyla tak intenzivní za rok jako to, co se děje momentálně. To je skutečně nejhorší situace v dějinách.

Jaký je lék na kůrovce? Instalovat chemické lapače a lapáky (kmeny stromů, do kterých brouk naletí a z lesa se pak vyvezou)?

Toto je naprosto krizová situace, kdy padají všechny zaběhnuté postupy. Momentálně je nejdůležitější včas vyhledávat a likvidovat napadené dříví. Tedy chemicky, odkorňováním nebo těžbou. Lapače jsou jen „dočišťování“. V těch nejpostiženějších oblastech nemají větší význam a akorát odvádějí pozornost lesníků, aby vyhledávali napadené stromy včas. Klíčové je být před kůrovcem a likvidovat jej. Aby neopustil napadené stromy a nemohl napadnout další.

Zdroj: Mladá fronta DNES, ilustrační foto VÚLHM

 

 

 

 

25.8.2017 8.48, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKOJEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKO
Aitor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4