7. 6. 2020

Lesy ČR: Novela zákona o ochraně přírody a krajiny poškozuje stát

Novela zákona o ochraně přírody a krajiny mění podle státního podniku Lesy České republiky (Lesy ČR) pravidla pro vyplácení náhrad újmy za to, že úřední omezení spojená s ochranou přírody ztěžují majitelům lesů hospodaření. Poukázala na to dnes mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Pokud přitom bude novela schválena, prostředky nebudou vypláceny správcům státních lesů, zatímco jiným vlastníkům ano. Připravovaná změna stát znevýhodní a dostane státní podniky do nerovného zákonného i tržního postavení. Rozhodnutí je nyní na poslancích.

V lesích spravovaných státním podnikem Lesy ČR se už dnes ve 45 procentech uplatňují opatření spojená s ochranou přírody. „V právním státě musí platit rovnost vlastnictví před zákonem. Obáváme se, že budou úředníci nekontrolovaně omezovat hospodaření ve státních lesích, pokud je, tak jako dnes, nezastaví finanční náhrady. Kde se nyní těží i pěstují stromy, kde budujeme protipovodňová opatření na vodních tocích, opravujeme cesty a podporujeme turismus i volnočasové aktivity, tam může být brzy divočina bez možnosti produkce dříví jako té nejekologičtější a jediné trvale udržitelné suroviny. Ať tedy stát nadále vynahrazuje všem vlastníkům a správcům lesů újmy, které souvisejí s nařízeným omezením hospodaření. To je dobrá cesta i přijatelný kompromis,“ říká generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád a vyzývá poslance, aby pro novelu nehlasovali. Kromě státního podniku Lesy ČR se novela v této záležitosti týká také Vojenských lesů a statků ČR a dalších správců státních pozemků.

Každoroční omezení hospodaření ve výši 70 milionů korun, které se vrací Lesům ČR do rozpočtu Lesů ČR za náhrady újmy, se podle výrobně technického ředitele podniku Václava Lidického navíc může až několikanásobně zvýšit. „Stát zamýšlí omezovat lesnické hospodaření také v lokalitách Natura 2000. Náhrady za újmy pak už nebudou zanedbatelnou částkou. Pokud zůstanou všem zachovány, úředníci podstatně víc zváží, zda majitele lesů v hospodaření omezit a zaplatit jim za to, nebo najít řešení, jak hospodaření i ochranu přírody spojit bez zbytečného omezování,“ vysvětluje, proč je třeba náhrady za újmy zachovat všem vlastníkům a správcům lesů – bez rozdílu.
Lesy České republiky podnikají coby právnická osoba, platí daně a odvádějí ze zisku desítky miliard korun do státního rozpočtu. Za poslední tři roky to bylo 20,7 miliard korun. Proč tedy mají být správci státních lesů znevýhodněni a posuzováni jinak než ostatní vlastníci? Tato změna navíc nemusí být poslední a brzy se může týkat i dalších majitelů lesů v zemi.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

20.2.2017 8.50, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5