3. 7. 2020

LČR uvádějí na pravou míru údaje o restituci Benediktinského opatství

Státní podnik Lesy České republiky (Lesy ČR) se dnes ohradil proti některým zavádějícím údajům v kauze církevních restitucí ohledně Benediktinského opatství sv. Václava v Broumově. Informoval o tom mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

V souvislosti s dnešním zájmem sdělovacích prostředků o záležitost vyhodnocení tří podaných výzev Benediktinského opatství sv. Václava v Broumově jako nedůvodných uvádějí LČR následující: Lesy České republiky, s. p. postupují v otázkách tzv. církevních restitucí výhradně podle platných právních předpisů ČR, zejména podle zákona č. 428/2012 Sb., o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi a o změně některých zákonů (zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi). Ustanovení tohoto zákona Lesy ČR striktně dodržují. Podle jmenovaného zákona se též striktně řídí proces prověřování podaných výzev všech oprávněných osob.

V případě Benediktinského opatství sv. Václava v Broumově po pečlivé analýze Lesy ČR u třech podaných výzev dospěly k závěru, že podmínky stanovené zákonem nebyly naplněny, a proto výzvy byly v souladu se zákonem posouzeny jako nedůvodné. Oprávněná osoba byla ze strany Lesů ČR o této skutečnosti písemně vyrozuměna. Současně Lesy ČR uvádějí na pravou míru rozsah pozemků, které jsou předmětem nároku oprávněné osoby uplatněných zmiňovanými výzvami. Ta činí 221 hektarů a nikoli 3000 hektarů, jak dnes některá média mylně informovala. Další podané výzvy Benediktinského opatství sv. Václava v Broumově Lesy ČR dále vyhodnocují a v dané chvíli není možné jakkoli předjímat možné závěry o jejich důvodnosti či nedůvodnosti.

V případě vyhodnocení podaných výzev jako nedůvodných je oprávněná osoba podle zákona oprávněna požádat o přezkoumání rozhodnutí Lesů ČR ve správním řízení Státní pozemkový úřad.

Lesy ČR se současně ohrazují proti tvrzení právní zástupkyně Benediktinského opatství sv. Václava v Broumově, JUDr. Aleny Štumpfové, že rozhodnutí v dané věci bylo přijato z důvodu záměru Lesů ČR provádět na pozemcích, jejichž vydání bylo v souladu se  zákonem shledáno jako nedůvodné, úmyslnou těžbu. Takové tvrzení je zcela nepravdivé; na předmětných pozemcích v roce 2013 žádná úmyslná těžba neprobíhala, přičemž obdobně bude postupováno i v roce 2014.

Zdroj: Lesy ČR, ilustrační foto naše voda – Nina Havlová

14.1.2014 16.13, Rubrika: Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2