26. 5. 2020

Kvůli extrémnímu suchu se oprašují staré plány na stavbu přehrad

Podle některých prognóz proteče do třiceti let v řekách v ČR nejméně o čtvrtinu méně vody. I proto se otázkou udržení vody v krajině zabývá konference Vodní nádrže 2015, která probíhá tento týden v Brně.

Inspirací jsou i zkušenosti z letošního léta: V řekách bez přehrad, tam, kde dříve tekla voda, se vířil jen prach, umíraly rostliny i ryby. Kvůli vyschlým korytům se zastavovaly podniky a lidé neměli čím zalévat zahrady, natož aby se měli v čem koupat.„Pokud Česká republika, která leží na střeše Evropy a veškerá voda z našeho území odtéká, nezačne efektivně nakládat s vodou, nezačne ji zadržovat, abychom ji mohli co nejlépe využít, tak pro další generace zde necháme značně změněnou a vyprahlou krajinu,“ varuje ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.

Podle něj se už otevřelo jednání o pěti nových nádržích. „Nejdále jsme v přípravě tří lokalit – lokality pro vodní dílo Vlachovice na Zlínsku, vodní dílo Rychtářov na Vyškovsku a vodní dílo Skalička na řece Bečvě,“ přibližuje Hodovský. Další dvě přehrady se plánují v Čučicích na Třebíčsku a vodní dílo Hanušovice pod Kralickým Sněžníkem.

Od vodních nádrží se očekává, že přinesou užitek hned v několika ohledech.„Nemají jenom funkci protipovodňovou a samozřejmě tu zásobní na pitnou  vodu, ale také funkci rekreační, která by tady ten region pozvedla,“ uvádí Martin Šaroun z Lesů České republiky. Sucho v krajině podle Hodovského sice stavba přehrad zcela nevyřeší, pomůže ale zajistit dodávky vody:„Je potřeba přijmout celý komplex změn týkající se zemědělské půdy a celé naší české krajiny. Letošní sucho ale ukázalo, že vodní nádrže jsou významným pomocníkem. Tam, kde větší vodní nádrže byly, se nám podařilo nadlepšovat průtoky ve vodních tocích pod nádržemi. To umožňuje zajistit veškeré odběry vody, které jsou na tyto vodní toky vázány,“ zdůrazňuje Hodovský. Žádná z plánovaných pěti přehrad nebude podle něj zaplavovat lidská obydlí.

Zdroj: www.rozhlas.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

7.10.2015 8.04, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

OKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKAOKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKA
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31