21. 9. 2020

Kvalita vody se na některých pražských koupalištích zhoršila

Kvalita vody v přírodních koupalištích v Praze se na některých místech zhoršila. Týká se to koupališť Šeberák a Hostivař. Vyplývá to z informací na webu Hygienické stanice hlavního města. V Hostivařské přehradě jsou sinice.

Sníženou průhlednost vody nově má rybník Šeberák v Kunraticích. Zhoršené vlastnosti vody tu naměřili hygienici v polovině července. Do té doby zde byla voda hodnocena nejvyšším stupněm kvality. Zakalená voda je i v přírodním koupališti Džbán v Praze 6. Voda v nádrži vybudované na Litovickém potoce je podle výsledků měření hygieniků i přesto vhodná ke koupání. Hygienici měření na těchto místech letos poprvé provedli 18. května, opakovalo se třikrát v červnu. V tomto měsíci bylo zatím provedeno jediné měření.

V Hostivařské přehradě v Praze 10 se opět objevily sinice. Voda je tak pro citlivé osoby ke koupání nevhodná. Podle informací na webu Státního zdravotního ústavu se u člověka koupajícího se ve vodě, v níž jsou sinice, mohou objevit vyrážky, rýma, bolest hlavy či žaludeční potíže. Hygienici hlavního města však podle informací na webu vodu v největší pražské vodní ploše dosud za nevhodnou pro koupání neoznačili, lidem však doporučují se po koupání osprchovat. V předcházejícím období se kvalita vody v nádrži krátkodobě zlepšila. I přesto byla na koupališti především kvůli nepříznivému počasí nižší návštěvnost než obvykle. Uvedla to koordinátorka provozu Hostivařské přehrady Petra Laňková.

Voda vhodná ke koupání je podle měření hygieniků z 13. července v rybníce Motol v Praze 5. Čistá voda nejvyšší kvality je také v biotopu Lhotka, který spravuje městská část Praha 4, a v biotopu Radotín, který zřizuje radnice Prahy 16. Měření na těchto koupalištích s přírodním čištěním vody hygienici provedli naposledy v první polovině července. Nejvyššího stupně hodnocení jakosti vody dosáhla i voda v nádrži Divoká Šárka. Poslední známé výsledky z této lokality jsou však měsíc staré.

Podle mnohých provozovatelů venkovních bazénů a koupališť v Praze je letošní sezona nepříznivá. Problémem je nízká návštěvnost, daná pozdějším začátkem sezony kvůli epidemii nového koronaviru a nepřízní počasí.

Zdroj: ČTK

24.7.2020 7.12, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Ze světa

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4