10. 7. 2020

Kvalita koupacích vod v ČR stále klesá

Celkem na 11 lokalitách, které slouží jako tradiční místa k rekreačnímu koupání v ČR, již v současné době není voda vhodná ke koupání. Upozornilo na to vysílání České televize. Jak ale zjistil portál Naše voda, seznam rizikových lokalit je mnohem širší.

Zmiňovaných 11 lokalit se téměř z poloviny týká Orlické přehrady, konkrétně jde o lokality Vojníkov, Podskalí, Trhovky, Lavičky a Popelíky. Dalších šest míst zahrnuje rybník Hnačov, Staňkovský rybník, koupaliště Prunéřov, koupaliště Vysoká Pec, koupaliště Sluníčko – Chrastava a přírodní koupaliště Zákupy.

Kromě uvedených míst s největším rizikem lze ale zjistit na portálu www.koupacivody.cz další lokality, kde je koupání také velkým rizikem, především pro děti, těhotné ženy, alergiky nebo jedince s oslabeným imunitním systémem. Riziko přitom tvoří toxické sinice, konkrétním projevem jsou pak především kožní vyrážky. Sinice se ve vodě množí především za tepla, takže lze předpokládat, že počet rizikových lokalit poroste. Druhým impulsem pro množení sinic je dostatek jejich potravy, která se do vod obvykle získává splachem živin z polí, která jsou hnojena místními zemědělci.

Jak již bylo řečeno, další rizikové lokality se už momentálně nacházejí v některých místech kolem Máchova jezera, Lipna, Vodní nádrže Rozkoš, vodní nádrže Seč nebo na Stříbrném rybníku či rybníku Černý. Vše lze dohledat právě na webu koupacivody.cz.

Kontroly jakosti koupací vody jsou prováděny krajskými hygienickými stanicemi (KHS) nebo provozovateli koupališť minimálně jedenkrát měsíčně (u koupacích vod, u kterých lze během koupací sezóny odůvodněně předpokládat rozmnožení sinic, může být četnost kontroly zvýšena). V rámci těchto kontrol jsou oprávněnými laboratořemi odebírány vzorky vody k analýze. Vzorky odebrané obvykle v pondělí jsou analyzovány v laboratořích a výsledky jsou vkládány do centrálního informačního systému kvality pitných a koupacích vod PiVo každý týden do čtvrtečního odpoledne. Během čtvrtečního odpoledne jsou výsledky verifikovány pracovníky KHS včetně vyhodnocení kvality vody dle platných předpisů. Během pátku jsou údaje dostupné na serveru www.koupacivody.cz

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (Orlík)

3.7.2015 9.12, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2