18. 8. 2019

Krkonoše jsou opět čisté

Sobotní akce Čisté hory, při které vyrazilo na tři stovky dobrovolníků a pracovníků Správy KRNAP po krkonošských turistických cestách a po loukách s cílem vysbírat pohozené odpadky, byla více než úspěšná. Jak totiž informoval mluvčí Správy Radek Drahný, při akci se podařilo sesbírat 3,5 tuny odpadu.

Dobrovolníci vyráželi od našich územních pracovišť (Harrachov, Rezek, Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou, Horní Maršov, Černý Důl) na trasy, které strážci vytipovali jako vhodné pro sběr odpadků. Lze říci, že z každého střediska paprskovitě vyrazili sběrači do všech koutů hor. Během dne se tak na rozcestích začaly objevovat pytle plné odpadků, které později strážci svezli z hor dolů.

„Každoročně pořádáme sběr odpadků před letní sezónou pro školy a na podzim speciální víkend, kdy nám přijedou pomoci skauti,“ říká ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. „Letos jsme ale poprvé uspořádali takto rozsáhnou akci, kdy úklid neprobíhal jen lokálně, ale po celých horách, a kdy do ní byli zapojeni všichni pracovníci Správy KRNAP a množství dobrovolníků. Výsledkem jsem nadšen. Dokonce uvažujeme, že bychom příští rok podobnou akci uspořádali opravdu v celých horách, tedy nejenom na české straně ale společně s polskými kolegy i na polské straně hor,“ dodal Hřebačka. Na závěr celé akce jsme sesbíraný odpad dnes po ránu svezli na vrchlabské náměstí T. G. Masaryka. Tam jsme naplněné vozy a vleky vystavili. Následně jsme všechen odpad převezli na zdejší skládku. Celkem jsme nasbírali 3 tuny komunálního odpadu a 0,5 tuny pneumatik.

Překvapením pro všechny sběrače bylo obrovské množství papírových kapesníčků a pet-lahví. Zatímco přinést lahve plné tekutin není problém, odnést je prázdné s sebou bylo pro některé neukázněné návštěvníky Krkonoš nepřekonatelným problémem. Papírové kapesníčky patří do kapsy v batohu – v přírodě se rozkládají jen velmi pomalu. V případě odpadků v horách platí: Co si s sebou přineseš, to si zase odnes. Obaly bez obsahu téměř nic neváží. Budeme rádi, když bude v dalších letech hora odpadků nižší a nižší. To bude svědčit o tom, že si lidé uvědomili, že nemají obaly od svých svačin vyhodit v přírodě, ale odnést je zpět do civilizace.

Naše voda, foto KRNAP

 

 

 

27.4.2015 16.15, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1