19. 9. 2020

16.1.2019 10.22, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

V Královéhradeckém kraji je i přes srážky stále stav sucha

Přestože od prosince loňského roku téměř stále prší nebo sněží, na Jičínsku a obecně v Královéhradeckém kraji stále trvá stav sucha. Informuje o tom Jičínský deník.

“Po dlouhém období, kdy téměř nepršelo, se příroda konečně může radovat z dostatku srážek. Od prosince prší a sněží, což viditelně prospělo potokům a řekám, které se opět začaly plnit. Na podzemní vody však několik týdnů vydatného deště a sněžení téměř žádný vliv nemělo. Jejich stav zůstává velmi špatný. „Stále jsme v hydrologickém suchu,“ řekl Deníku hydrolog hradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Alexandr Zajcev.

Podle měření ČHMÚ přitom jen za prosinec spadlo v Královéhradeckém kraji 94 milimetrů srážek, což je 142 procent prosincového normálu. Ještě v listopadu měřicí stanice ukázaly pouhých 14,7 mm. Téměř okamžitý efekt deště a sněžení se dostavil u řek. Ještě v polovině prosince Povodí Labe informovalo, že třetina ze 120 profilů na řekách, které spravuje, hlásí sucho. Minulý týden byl nízký průtok zaznamenán už jen na Malém Labi v Dolním Lánově.

„Průtoky prakticky ve všech vodních tocích vzrostly,“ uvedla Jitka Nitscheová z Povodí Labe. Ve srovnání s dlouhodobým lednovým průměrem jsou řeky zaplněny ze 40 až 80 procent, nedostatek vody však zůstává v Cidlině, která dosahuje jen 20 procent, a Mrlina je na pouhé desetině. Z vodních nádrží má nejméně vody Rozkoš, která je zaplněna z 23 procent, a Labská a Seč, které byly minulý týden zaplněny přibližně z poloviny. Zato Les Království a Pastviny jsou plné.

„V řekách voda pěkně teče, ale u podzemních vod je situace stále špatná,“ konstatoval Alexandr Zajcev. Srážková nadílka se zatím odrazila jen na stavu mělkých vrtů. U některých se hladina zvýšila dokonce o desítky centimetrů, ale podle odborníků jde stále jen o nevýznamné zlepšení a na mapě ČHMÚ stále zůstává velká část Královéhradeckého kraje označena tmavě červenou barvou, což znamená, že stav vody v mělkých vrtech je mimořádně podnormální. „Na normální stav jsme se zatím nikde nedostali,“ upozornil hydrolog. Nejhorší situace zůstává podle jeho slov na Orlicku a Podorlicku, hlavně v oblasti Rychnova a Dobrušky, tmavě červená barva označuje také Chlumecko a Novobydžovsko. Trochu lepší stav je na Trutnovsku.

V rámci České republiky je podobně špatná situace jako ve východních Čechách už jen na jižní Moravě. Ještě horší stav vody však podle odborníků zůstává u hlubokých vrtů, kam vláha ještě nedospěla, takže se u nich žádní zlepšení neprojevilo. „Doplnění podzemních vod v hlubších kolektorech je stále neutěšené,“ uvedl Alexandr Zajcev. Jediným pozitivem tak zůstává, že díky vydatným srážkám zmizelo půdní sucho a půda má normální vlhkost.

Zdroj a plné znění článku: URL| https://jicinsky.denik.cz/zpravy_regio…i-a-snezi-sucho-vsak-trva-20190115.html, ilustrační foto (Jičínsko aktuálně) Naše voda – Nina Havlová

 

16.1.2019 10.22, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4