12. 11. 2019

Koupí umělého stromku poškozujeme životní prostředí

Podle testů vypracovaných na Vídeňské univerzitě bylo zjištěno, že k výrobě jednoho umělého stromku je spotřebováno tolik kyslíku, kolik vyprodukuje několik set živých vánočních stromků po celou dobu svého růstu.

Konstatuje to v rozhovoru v prosincovém vydání elektronického informačního bulletinu „Zprávy z ministerstva zemědělství“ místopředseda Sdružení pěstitelů vánočních stromků František Valdman. Argument některých lidí, že mají umělý stromek, a tím chrání životní prostředí, je tedy podle něj zcela mylný.

Statistiky v ČR neuvádí, kolik lidí mívá stromek přírodní a kolik umělý, ale v Německu má umělý stromek pořád méně lidí a brzy jejich podíl klesne na 5 %. Podle odborníků je to dáno dobrou životní úrovní obyvatel a také tradicí. Živý řezaný stromek vytváří nepopsatelnou atmosféru Vánoc a vůně čerstvého jehličí je s těmito svátky neodmyslitelně spjatá. Živý strom je obnovitelný zdroj, za dobu svého růstu produkuje kyslík, kdežto umělý ho při výrobě spotřebovává.

Průměrná roční spotřeba přírodních vánočních stromků v ČR se odhaduje na 1,2 milionu kusů. To číslo může být mnohem vyšší, poněvadž někteří lidé mají vlastní produkci apod. Nejvíce se prodávají jedle kavkazská (65 %) a smrk pichlavý (15 %). Stále oblíbenými jsou i domácí druhy – smrk ztepilý (10 %) a borovice (10 %). Borovice nabízené na trhu jsou přitom podle Valdmana zárukou tuzemského původu vánočního stromku. „Když si koupíte borovici, můžete si být jistí, že je stoprocentně z Čech, protože se jinde jako vánoční strom nepěstuje. Borovice je prostě české specifium,“ zdůrazňuje Valdman.

A jak je to s likvidací vánočních stromků? Ideálním řešením je podle místopředsedy sdružení stromek spálit v krbu či seštěpkovat a použít do kompostu – získáte tak kvalitní hnojivo. Pokud tyto možnosti nemáte, odložte stromek vedle popelnic na směsný komunální odpad, aby nebyly kontejnery přeplňovány, a svozová společnost to již zařídí. Velká část stromků končí ve spalovně, využijí se jako energie. Trochu mylná je představa, že stromky končí v zoologických zahradách. Hrozí totiž, že pokud by byly nazdobené, mohla by se zvířata poranit o zapomenuté háčky apod., proto do ZOO putují jen neprodané stromky.

Zdroj: prosincový elektronický Bulletin „Zprávy z ministerstva zemědělství“, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

19.12.2017 10.30, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

KONFERENCE - 30 LET EXISTENCE SOVAKKONFERENCE - 30 LET EXISTENCE SOVAK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Listopad 2019 >>
PÚSČPSN
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1