19. 10. 2019

Komplikovaná havárie vody postihla obyvatele obcí Svinařov a Třebichovice

Středočeské vodárny (SVAS) zaznamenaly v sobotu 26. 12. v dopoledních hodinách únik vody na litinovém přívodním řadu v dimenzi 125 mm do obcí Svinařov a Třebichovice. Při havárii byl zaznamenán únik vody v celkovém množství 250 l/s. Tato provozní událost postihla celkem téměř jeden tisíc obyvatel, uvedla Lenka Kozlová, mluvčí SVAS.

„Pravděpodobnou příčinou havárie vodovodního potrubí je vada materiálu. Bližší informace k rozsahu poškození zjistíme ve chvíli dohledání poruchy a provedení výkopových prací,“ řekl Jan Jindra, specialista provozu Vodovod ze společnosti Středočeské vodárny. „Kdy dojde k obnovení dodávky vody z poškozeného přivaděče nelze v této době předjímat. Trasa přívodního řadu se nachází převážně v nepřístupném a poddolovaném terénu. Určit místo poškození je o to těžší, že vývěr vody jde přímo do podloží a s ohledem na velmi nízký tlak, nelze použít klasickou diagnostickou techniku,“ vysvětlil Jan Jindra.

Nalézt místo havárie již od soboty řeší zaměstnanci provozu vodovodu. Nejdříve, když selhala dostupná diagnostika (vyhledávání místa úniku vody) s ohledem na nízký tlak v gravitačním potrubí a poddolované území, přistoupilo se k provádění sond, které jsou časově a technicky náročné. Zároveň se zřetelem na délku potrubí přivaděče, která činí cca 2 km, bylo nutné rozdělit si tento úsek na několik kratších a zde postupně osadit uzávěry a podzemní hydranty. Následně bude pomocí jednoho z nejmodernějších diagnostických zařízení tzv. „offlineového korelátoru“ určeno místo, kde se porucha nachází. Toto zařízení je používáno pro diagnostiku dlouhých úseků vodovodních řadů, jejichž délka se pohybuje v řádech stovek metrů.

„Obyvatelé dotčených obcí jsou zásobovány pitnou vodou přistavenými kontejnery. Zároveň jsme našli technické řešení, jak zabezpečit alespoň provizorní zásobování pitnou vodou, tzv. suchovody,“ řekl Jan Jindra. „Během dnešního dne by měli obyvatelé Třebichovic a v níže položených částech obce Svinařova mít zajištěnou dodávku vody z veřejného vodovodu,“ informoval Jan Jindra.

„Stávající havárie je technicky a časově velmi náročná. V období vánočních svátků každé přerušení dodávky vody je vnímáno velmi citlivě. Někteří odběratelé z postižených obcí se domnívají, že vodárny rychle nekonají, opak je pravdou,“ sdělil Václav Kodeš, manažer provozu Vodovod. „Snažíme se opravu poškozeného potrubí, provést v co nejkratším termínu. Ale u této havárie se spojilo vše proti nám. Nepřístupný terén, poddolované území a délka vodovodního potrubí. Přesto jsme hledali takové technické řešení, aby obyvatelé Svinařova a Třebichovic dostali vodu až ke kohoutku“, řekl na závěr Václav Kodeš.

Naše voda, foto: SVAS

28.12.2015 16.09, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

RN VRCHNÍ A RYBNÍK OVČÁKRN VRCHNÍ A RYBNÍK OVČÁK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Říjen 2019 >>
PÚSČPSN
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3