19. 9. 2020

Kolonáda Malých lázní dostane do začátku září reálnou podobu

Nová kolonáda v Malých lázních v Náchodě, městské části Běloves, by měla být z větší části hotová do začátku září. Dostavba lázní po zimní přestávce začala v květnu. Stavbaři nyní pracují převážně venku. ČTK to řekla mluvčí radnice Nina Adlof. Dostavbu za 12,3 milionu korun bez DPH (14,95 mil. Kč s DPH) zajišťuje firma Průmstav Náchod, prostavěny jsou z toho asi tři miliony korun. Hotovo by mělo být do konce roku.

“Podle harmonogramu prací lze očekávat na přelomu srpen – září reálnou podobu nové kolonády se stáčecími místy minerální vody z vrtů Jan a Běla,” řekla ČTK Adlof.

V Náchodě jde o první hmatatelný krok k obnově lázeňství v městské části Běloves po více než 20 letech. Lázně by měly léčit kardiovaskulární systémy, obezitu a gynekologické problémy.

Od května do června dělníci pracovali hlavně v interiéru objektu Malých lázní, vznikly třeba rozvody zdravotně technických instalací, vnitřní omítky nebo podlahové konstrukce. Nyní stavební firma pokládá střešní krytinu, dělá fasádu a buduje zpevněné plochy v celém areálu Malých lázní. Pokračují i přípravné práce pro osazení pítek a rozvodů inženýrských sítí.

Lázně předloni na podzim rozestavěla firma, se kterou radnice kvůli neplnění smlouvy ukončila spolupráci. Prostavěla přes šest milionů korun bez DPH a staveniště předala městu na konci loňského roku.

Na projekt obnovy Malých lázní radnice získala třináctimilionovou dotaci z evropského programu česko-polské přeshraniční spolupráce. Projekt spočívá v obnově a využití historického areálu Malých lázní. Středem bude replika prvorepublikové vily Komenský, v níž bude expozice o historii lázeňství a kavárna. Poblíž jsou už i nové vrty, tedy nový zdroj pro lázně. U vily vzniká kolonáda s pramenem minerálky dovedené z nových vrtů.

Lázeňský areál v městské části Běloves u hranic s Polskem je rozdělen mezi město a soukromou společnost. Té patří zchátralé bývalé lázně na druhém břehu Metuje. Areál vlastní firma Lázně Běloves, jejímž majitelem je pražská společnost IDA SpaMed. Město a soukromník koncem roku 2017 podepsali memorandum o spolupráci při obnově lázeňství v Náchodě. V polovině května ale radnice smlouvu vypověděla a zdůvodnila to nečinností firmy.

Vznik běloveských lázní spadá do začátku 19. století, provoz ukončily před více než 20 lety.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

5.8.2019 0.26, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4