19. 5. 2019

Klatovy plánují nový poldr za 13 milionů

Klatovy plánují v brzké době vybudovat nový poldr na Mochtínském potoce. Informuje o tom deník Právo s tím, že stavba za zhruba 13 miliónů korun má ochránit zejména obyvatele městské části Luby, kde působí rozvodněný potok značné problémy.

„Poldr má mít kapacitu do padesáti tisíc metrů krychlových. Podle propočtů pana projektanta bude schopen zadržet stoletou vodu na déle než hodinu a půl,“ sdělil Právu místostarosta Klatov Václav Chroust. Lidé v Lubech tak budou mít více času na prudce stoupající hladinu potoka zareagovat. Dosud totiž často nestihli odvézt auta nebo nanosit nábytek či elektroniku alespoň do prvního patra svého obydlí. Nepomohl jim ani systém hlásičů, který je na nebezpečí upozorňuje prostřednictvím textových zpráv rozesílaných na mobilní telefony.

„Mochtínský potok v klidném stavu vypadá jako potůček. V případě dešťů a povodní je však velmi dravý. Rychle nastupuje a má vysoké průtoky,“ vysvětluje klatovský místostarosta. Jen při loňských záplavách potok nadělal statisícové škody.

Kvůli investici už město v oblasti vykoupilo několik pozemků. V ideálním případě stavba odstartuje ve druhé polovině letošního roku a dokončena bude v roce 2015. Záležet bude i na případném získání dotace z Operačního programu Životní prostředí, která by mohla dosahovat až sedmdesáti procent z celkové částky.

Ze stejných důvodů Povodí Vltavy už v loňském roce na Klatovsku vyčistilo Drnový potok v okolí jezu a také vybudovalo protipovodňový systém v Dolanech, konkrétně v části Svrčovec. Na rozvodněnou Úhlavu zde místní dopláceli pravidelně. „Hráz už je dokončená a zkolaudovaná. Ještě jsou ale problémy se spárami, které by se měly vyřešit letos,“ řekl Právu místní starosta Václav Zeman. Dodal, že nové opatření má ochránit pětadvacet domů. Součástí stavby je také půlkilometrový val.

Zdroj: regionální mutace Právo – jihozápadní Čechy, ilustrační foto Naše voda

10.1.2014 8.49, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠVODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2