8. 7. 2020

Karvinský magistrát zakázal odběr vody z řek, potoků a nádrží

Karvinský magistrát dnes kvůli dlouhotrvajícímu suchu zakázal odběr vody ze všech povrchových zdrojů ve městě a okolí. Zákaz se týká řek, potoků a nádrží. Výjimku mají pouze technické provozy, kde je voda nutná pro výrobní účely. Zákaz platí pro Karvinou a několik dalších obcí Karvinska až do odvolání. ČTK to řekla mluvčí magistrátu Šárka Swiderová.

“Vodoprávní úřad Magistrátu města Karviné tak rozhodl po důkladné kontrole stavu vodních toků v rámci obce s rozšířenou působností. Zákaz tedy platí nejen pro Karvinou, ale také pro Stonavu, Dětmarovice i Petrovice u Karviné,” řekla.

Dodala, že především v říčce Petrůvce je vody málo. “Například zámeček Petrovice má proto zákaz zalévat zeleň a odebírat užitkovou vodu pro zahradní účely. Golfové hřiště v oblasti už nezavlažují nějaký čas,” uvedla s tím, že výjimku mají výrobní závody. Vodu tak například může dál odebírat elektrárna v Dětmarovicích.

Na Karvinsku platí i další omezení, které vydal Moravskoslezský kraj či hasiči. Týkají se například zákazu rozdělávání ohně. Od tohoto týdne pak navíc město nedoporučuje zapalovat svíčky na hřbitovech. “Dále doporučujeme lidem, aby s vodou šetřili. I když podle ujištění vodárenské společnosti jí je zatím dostatek,” uvedl mluvčí.

To potvrdil i mluvčí společnosti Povodí Odry Čestmír Vlček. Podle něj by se na zajištění dodávek pitné vody nemělo podepsat ani další sucho trvající až tři měsíce. “Je pravda, že v řekách jsou nyní průtoky nízké. Oproti dlouhodobému průměru to je pokles hladiny až o 90 procent,” řekl. Zatím to ale není kritické a nejsou hlášeny úhyny ryb vinou nedostatku kyslíku.

Přehrady jsou podle něj naplněné ze 60 až 80 procent. “Jedinou výjimkou je přehrada Šance, kde je hladina snížena uměla o 50 procent kvůli stavebním úpravám. Vinou sucha a nedostatečného přítoku z hor hladina poklesla o dalších 20 procent,” řekl.

Zdroj: ČTK

13.8.2015 0.11, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

RAŠELINIŠTĚ PERNINKRAŠELINIŠTĚ PERNINK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2