10. 7. 2020

Kanalizace v Říčanech už nestačí, nové domy musí mít vlastní jímky

Čistička odpadních vod v Říčanech hlásí už přes tři roky stop stav. Vlastní jímku musí mít nejen nové domy, ale třeba i soukromá základní škola, uvedla ve svém vysílání zpravodajská televize ČT 24.

Škola povolení nedostala, odpady ale prozatím vyvážet může. Podle vedení města je to jen dočasné řešení. „My škole nemůžeme dát trvale souhlas s tím, že budou napojeni na kanalizaci, protože tam už rezervace byly učiněny v letech 2008, 2009. Jít nad to a slibovat dalším, tak to by bylo protizákonné,“ vysvětluje starosta Říčan Vladimír Kořen. Škola se chce proti odmítnutí bránit. „Dali jsme podnět na ministerstvo zemědělství na přezkum,“ říká zřizovatelka ZŠ Magic Hill Martina Olivová.

na hranici své kapacity je čistička už tři roky. Napojuje už jen dřív schválené projekty. Vlastní jímku má třeba i nově zrekonstruovaný zimní stadion. „Předjednané to bylo, ale pak asi na dimenzi, která tady vznikla, to nešlo,“ míní majitel zimního stadionu Martin Altrichter. Podle vedení města jsou Říčany přeplněné. Aktuálně řeší třeba i novou přípojku na vodu nebo nedostatek míst ve školách. „Pro nové obyvatele, kteří by chtěli v Říčanech bydlet v nových nemovitostech, tak bych jim nedoporučoval vůbec se sem stěhovat. Budou narážet na problémy,“ upozorňuje starosta.

Před deseti lety bydlelo v Říčanech něco málo přes dvanáct tisíc obyvatel, jejich počet roste v průměru každé tři roky o jeden tisíc. Do kritického stavu se Říčany podle radnice dostaly kvůli nereálnému územnímu plánu minulého vedení. Nové developerské projekty se teď už neschvalují, stavět se mohou jen rodinné domy. Podmínkou je vlastní septik. „Čistírna slouží jako taková brzda výstavby v našem městě,“ říká starosta Vladimír Kořen. Aktuálně radnice zjišťuje, jak moc potřebuje čistička rozšířit. Náklady odhaduje na 130 milionů korun. Růst Říčan mohli obyvatelé zastavit v loňském referendu, pro nedostatek hlasů bylo ale neplatné.

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

5.4.2017 7.48, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2