22. 9. 2020

22.11.2019 12.30, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Kamenný Újezd na Klabavě je nejdále v protipovodňových opatřeních

Kamenný Újezd na Rokycansku je z devíti měst a obcí podél řeky Klabavy nejdále v přípravě protipovodňových opatření za více než 100 milionů korun. Obec dokončuje územní projektovou dokumentaci za 1,5 milionu korun, poté ji s územním rozhodnutím předá Povodí Vltavy. ČTK to řekla starostka Jarmila Vaňourková (SNK pro Kamenný Újezd). Klabava při povodních v kraji nejrychleji stoupá a zaplavuje obce téměř každý rok.

“Protipovodňová opatření, přírodě blízká, budou jen na našem katastru stát přes 100 milionů korun. Bude je dělat Povodí,” uvedla. Na katastru obce je 3,5 kilometru toku Klabavy.

Kamenný Újezd si nechal, také jako první před pěti lety, zpracovat vlastní studii opatření proti velké vodě. “Dostali jsme na ni stoprocentní dotaci za Státního fondu životní prostředí, takže jsme mohli udělat opravdu detailní studii,” uvedla starostka.

Projekt pro územní rozhodnutí bude dokončený příští rok hned poté ho obec předá Povodí Vltavy. “Realizace akce by měla být do roku 2023. Doufám, protože je to mezi prioritami,” řekla Vaňourková. Povodí pak nechá vypracovat projekty pro stavební povolení a realizaci. “A pak už budou stavět, protože my bychom na to peníze nedostali,” uvedla. Povodí Vltavy už v roce 2014 obcím slíbilo, že bude čerpat dotace z ministerstva zemědělství. Podle Vaňourkové má obec vyřešené veškeré majetkoprávní vztahy, a se stavbou se tak může začít co nejdříve to půjde.

Podle Vaňourkové je Kamenný Újezd první obcí, která na svém území řeší protipovodňová opatření komplexně. “Každý řeší jenom kousky, ale my celek,” uvedla. Půjde například o rozšíření vodního toku, úpravy jednoho silničního a dvou mostů pro pěší, vysázení tújí zabraňujících rozvodnění či vybudování odpočinkových zón. “Bude to perfektní, už máme hotový náčrt. Abychom mohli přijít v klidu až dolů k řece,” uvedla. Podle starostky budou mít opatření relaxační funkce a hlavně bezpečnostní. “U nás se řeka strašně rozlévá, zejména u obecního úřadu a v části Loužek. Pekelský potok (přítok Klabavy) rozlévá Kocandu,” uvedla. Obec proto bude v další fázi dělat ještě menší opatření na Pekelském potoce.

Devět obcí podél Klabavy se před pěti lety domluvilo s Povodím Vltavy, že navrhnou konkrétní opatření, která by chtěly udělat na toku v příštích letech. “Velmi záleží na iniciativě starostů,” uvedl tehdy šéf Povodí Vltavy Petr Kubala. Poté, co obce získají pozemky a územní rozhodnutí, slíbilo Povodí, že zpracuje projekt pro stavební povolení, požádá o dotaci, vybere firmu a ponese největší spoluúčast.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto: wikimedia commons, Juandev – Vlastní dílo

22.11.2019 12.30, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Ze světa

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4