26. 5. 2020

14.7.2015 15.42, Rubrika: Vodovody a kanalizace

JVS zahájil stavbu vodovodu do Oseka a Radomyšle

Tři obce na Strakonicku, Osek, Velká Turná a Radomyšl, se během několika měsíců napojí na vodárenskou soustavu Jihočeského vodárenského svazu (JVS) a v případě prvních dvou vyřeší i své problémy s pitnou vodou. Oznámil to mluvčí JVS Zdeněk Zuntych.

Stavba nového vodárenského řadu dlouhého 8,5 kilometrů začala předáním staveniště nyní v červenci a vyjde na zhruba 18 milionů korun. Dokončena bude počátkem roku 2016.

„Jde o dlouhodobě připravenou investici, jejíž realizace ale byla podmíněna získáním dotace. To se podařilo až letos na ministerstvu zemědělství z jeho programu podpory vodohospodářské infrastruktury v obcích do tisíce obyvatel. Ten pokryje 60 procent nákladů,“ říká Antonín Princ, ředitel JVS. Zbytek výdajů uhradí vodárenský svaz.

„Máme dva vrty, vodu upravujeme, ale stále obsahuje určité množství dusičnanů, Napojením na soustavu tento problém odstraníme,“ říká Bohumil Pajdla, starosta Oseka, jehož vodojem zásobuje i osady Malá Turná a Jemnice. Vodovod odsud vede i do obce Velká Turná, která se tak rovněž napojí na Vodárenskou soustavu jižní Čechy. Z ní už vodu pije přes 370 tisíc Jihočechů, tedy více než polovina obyvatel kraje.

Sousední Radomyšl problémy s kvalitou vody z vlastních vrtů nemá, ale jak říká její starosta Luboš Peterka, nikdo nezaručí, že to bude platit i za padesát let. „U nás tedy šlo o strategické rozhodnutí pro příští generace. A také solidaritu se sousedním Osekem, pro který je vyřešení problémů s pitnou vodou životně důležité. Současně ušetříme i několik milionů korun za rekonstrukci naší úpravny vody, která by nás brzy čekala,“ uvedl Luboš Peterka.

„Někomu se může zdát, že není nic jednoduššího, než otočit kohoutkem, z něhož teče kvalitní pitná voda. Pro řadu obcí to ale stále není samozřejmost. Jsem proto rád, že tam, kde k tomu jsou podmínky a obce mají zájem, tyhle problémy řešíme,“ dodal Antonín Princ. Zdůrazňuje přitom, že základní strategií vodárenského svazu je dlouhodobá udržitelnost cen vody pro obce. Nákladné a nenávratné rozvojové investice proto cenu vody nesmí prodražovat a získání veřejné podpory je tedy jednou z podmínek jejich zahájení.

Svaz nyní čeká na vyhlášení výzev z nových Operačních programu 2014 – 2022, podporovaných Evropskou unií. Ty chce využít ke spolufinancování II. etapy stavby vodárenského řadu z Mirotic do Čimelic v severní části Písecka, kde voda, čerpaná z místních zdrojů, obsahuje zvýšené množství radonu a uranu. Nedávno dokončená I. etapa vyšla na zhruba 24 milionů Kč a Mirotice napojila na vodárenskou soustavu z vodojemu Sedlice.

Jihočeský vodárenský svaz přitom garantuje plynulou dodávku kvalitní vody bez omezení množství. „Starostové obcí potýkajících se dlouhodobě s nedostatkem a špatnou kvalitou vody si uvědomují, že voda z římovské přehrady by jim přinesla cenovou i objemovou stabilitu. Zvláště, když udržet kvalitu pitné vody z vlastních lokálních zdrojů stojí obce dost peněz,“ uzavřel Antonín Princ.

Naše voda, ilustrační foto

14.7.2015 15.42, Rubrika: Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

OKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKAOKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKA
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31