4. 6. 2020

Jihomoravský kraj svolá jednání k rozvoji závlahových systémů

Jihomoravský kraj svolá jednání všech zemědělských společností, které se věnují provozování závlahových systémů na jižní Moravě s cílem zásadně rozšířit zavlažování v regionu. Jak informovala mluvčí kraje Eliška Holešinská Windová, vyplynulo to po jednání hejtmana Michala Haška na Znojemsku.

Region trpí dlouhodobým vláhovým deficitem a jihomoravské zemědělství bez závlahových systémů nemá šanci na důstojnou existenci

Smyslem takové schůzky bude popsat si, co je potřeba vyvinout za iniciativu ze strany kraje směrem k ministerstvu zemědělství. „Určitě to bude požadavek na navýšení dotačních titulů, které stát každoročně v rámci ministerstva zemědělství nabízí na závlahové systémy, dále zpřesnění podmínek pro poskytování státních dotací. Dnes jsou například závlaháři limitováni možností podat si pouze jednu žádost ročně. Před několika lety došlo také ke zrušení zemědělské vodohospodářské správy a ta takzvaná malá voda včetně závlahových systémů přešla do gesce státních podniků povodí. Ty se ovšem věnují především velkým řekám a protipovodňové ochraně a nezbývá jim čas a především finanční prostředky na malou vodu a závlahové systémy,“ objasnil hejtman Hašek.

Pomoci by mohlo s družení. „Koordinovalo by přípravu nových žádostí a systémů v této oblasti. Bereme Povodí Moravy jako partnera a budeme se snažit hledat všechny příležitosti z evropských fondů, jak podpořit zachování nebo rozvoj závlahových systémů. Dnes jsem se na Znojemsku přesvědčil, že takové společnosti mohou dobře fungovat. Jsou to sice privátní firmy, kde ale jsou vlastníky zemědělské společnosti. Sami zemědělci si je vytvořili proto, aby si obsloužili území, a jasně zde vidím, že bez trvalé péče a investic v desítkách milionů korun není možné do budoucna závlahové systémy udržet,“ je přesvědčený hejtman.

Naše voda, foto: wikimedia commons, H2O-C

18.8.2015 0.50, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5