22. 7. 2019

8.2.2019 15.30, Rubrika: Přehrady a vodní díla

Jihomoravský kraj dá další peníze na opravu lávky na Vranovské přehradě

Jihomoravský kraj chce dát dalších osm milionů korun pro městys Štítary na Znojemsku na druhou etapu opravy lávky přes Švýcarskou zátoku na Vranovské přehradě. Lávka je v havarijním stavu. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí kraje Monika Brindzáková. Dotaci musí schválit zastupitelstvo. Celá rekonstrukce vyjde na 19,3 milionu korun, kraj už v minulosti dal peníze na první etapu. Celkem na práce na lávce vynaloží 17,3 milionu korun.

Oprava má být hotová letos v červnu. “V té době skončí rekonstrukce koruny hráze Vranovské přehrady, kterou zajišťuje Povodí Moravy. Tím pádem nebude ohrožená letošní letní turistická sezona,” uvedla Brindzáková.

Vlastník lávky městys Štítary sice zajišťuje pravidelnou běžnou roční údržbu lávky ze svého rozpočtu, ale před několika lety se ukázal hrozící havarijní stav mostu v důsledku dlouhodobého opotřebení a také po zásahu blesku. O zajištění financování se jednalo loni. “Bez významné finanční pomoci Jihomoravského kraje by nebylo možné řešit špatný technický stav lávky a ta by se musela pro veřejnost trvale uzavřít z důvodu zajištění bezpečnosti,” řekl radní kraje Petr Hýbler (ANO).

Okolí Vranova nad Dyjí patří podle Brindzákové dlouhodobě hospodářsky ke slabším územím Jihomoravského kraje s velmi omezenou nabídkou pracovních příležitostí v zemědělství, lesnictví a s absencí významnějších zaměstnavatelských subjektů v průmyslu. “Ekonomické aktivity spojené s cestovním ruchem jsou tak jednou z mála možností, které generují zaměstnanost a podnikatelskou aktivitu. Vazba na rekreaci u vody, zachovalé přírodní prostředí s Národním parkem Podyjí, kaňony Dyje a Želetavky a oblíbené hrady a zámky dělají z této lokality jedno z nejvíce navštěvovaných míst v Jihomoravském kraji,” uvedla Brinzdáková.

Podle ní je důležitou podmínkou kvalitní infrastruktura přístupových cest a komunikací, která ovlivňuje možnost pohybu návštěvníků u Vranovské přehrady. Lávka přes Švýcarsku zátoku, která vznikla v roce 1993 a měří 252 metrů, je významnou spojnicí pro pěší a cyklisty mezi Vranovem nad Dyjí, Vranovskou přehradou a městysem Štítary.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto: wikimedia commons, Harold

8.2.2019 15.30, Rubrika: Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKOJEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKO
Aitor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4