4. 6. 2020

1.2.2017 1.25, Rubrika: Rybářství a rybníkářství

Jihočeští rybáři si mráz pochvalují

Jihočeští rybáři kvůli mrazům provzdušňují desítky rybníků, ve kterých žijí mladé ryby. Led prosekávají, používají také stroje, rozmrazovače. Zimu si pochvalují, například proto, že na ryby pod zamrzlou hladinou neútočí kormoráni. ČTK to řekli zástupci několika jihočeských rybářství.

Zaměstnanci Rybářství Nové Hrady dnes vysekali na rybníku Dolní velký, též nazývaném Dlouhé hráze, tři prosvětlovací prohlubně. Dělají je v nejhlubších místech, kde jsou hnilobné procesy nejsilnější. Led prořezávají, když je minimálně 15 centimetrů tlustý. Na jejich největším, Žárském rybníku s rozlohou 120,4 hektaru, spustili elektrický rozmrazovač.
“Tato zima je pro nás příhodná. Když je teplá, nejsou sice rybníky zamrzlé, ale ryba je neustále v pohybu a vysiluje se, zatímco v zimě jako letos se usadí. Provzdušňujeme, protože plyny, které se do vody dostanou ze spadaného listí nebo rozkladem porostů a řas, se přes zimu uvolňují, zhoršují kvalitu vody pod ledem a nastane pokles kyslíku,” řekl ČTK ředitel Rybářství Nové Hrady Lubomír Zvonař. Společnost se stará o 330 rybníků, z toho 150 komorových.
Hlavně o komorové rybníky pečuje v mrazech Rybářství Třeboň. V nich tráví zimu mladé ryby, které budou rybáři lovit většinou na jaře. Aerační techniku nasadili na všech komorových rybnících.
“Oproti loňskému roku více řežeme prohlubně v ledu. Loni byla situace jiná, rybníky nebyly dlouhodobě pod ledem. Když je zima mírná a rybníky nejsou zamrzlé, tak situace není pro rybí obsádky tak dobrá, protože tam můžou kormoráni, zatímco letos nálety kormoránů mladým rybám nehrozí,” řekl ČTK Josef Malecha, předseda představenstva Rybářství Třeboň, které má asi 170 komorových rybníků.
Spíše kladně vnímá mrazy jednatel Rybářství Hluboká, které vlastní 136 rybníků, Vladimír Kaiser. Díky teplotám pod nulou se podle něj ozdraví prostředí v komorových rybnících, jichž má Hluboká asi padesát. Hlubočtí baštýři dvakrát až třikrát v týdnu měří a zapisují hodnoty kyslíku.
“Když klesne kyslík na tři miligramy, nasadíme aerační techniku, ta běží 24 hodin. Někde hodnoty klesají, ale nic dramatického. Tahle zima byla potřebná jako sůl,” řekl Kaiser. Rybářství podle něj provzdušňuje asi dvě třetiny komorových rybníků, ty zbylé mají přítok, který přináší okysličenou vodu.
Zdroj:  ČTK
1.2.2017 1.25, Rubrika: Rybářství a rybníkářství

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5