23.5.2017 11.06, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace
Jihočeské osady patřící k městům mají problém s čističkami
Některé jihočeské osady patřící k městům mají problém s čistírnami odpadních vod. Města nedosáhnou na dotace, díky nimž by v osadách mohla čističky postavit. Vyplývá to z informací, které ČTK získala od zástupců jihočeských radnic.
Tento problém řeší například čtyřtisícové Borovany na Českobudějovicku, jimž čistírnu odpadních vod provozuje firma ČEVAK. „Kapacita čističky je dostačující, problém ovšem nastává se správním územím, protože pod sebou máme šest vesnic. Ty nemají žádné čistírny odpadních vod, a tím, že spadají pod Borovany, ztrácejí nárok na žádosti o dotace. Ve vesnicích nejsou ani kanalizace odděleny na dešťovou a splaškovou. Je to tristní,“ řekl ČTK starosta Petr Jenkner. Jde podle něj o celorepublikový problém.
Stejnému problému s osadami čelí desetitisícové Prachatice, jež letos do oprav čistírny odpadních vod investují devět milionů. Starosta Martin Malý (Nezávislí) označil dotační programy pro podobná města za naprosto nedosažitelné. Podle jeho slov je podpora z EU i od státu zaměřená na obce do 500 až 1000 obyvatel. „Máme projektovou dokumentaci na kanalizaci, opravu vodovodu a vybudování čistírny odpadních vod na Libínském sedle, což je osada patřící k městu, která má 100 obyvatel. Rozpočet je 44 milionů korun. A ministerstvo má nastavený program tak blbě, že obec může čerpat dotaci 80.000 korun na jednoho obyvatele, což je strop osm milionů korun: na tu dotaci si vůbec nemůžeme sáhnout. Stát de facto trestá staré lidi z osad za septiky a my jim nemůžeme pomoci,“ řekl Malý.
Díky dotacím postavili v roce 1996 čistírnu odpadních vod v Horní Plané na Českokrumlovsku, kde žije přes 2000 lidí. Snaží se k ní dělat přivaděče z přilehlých osad, jichž mají na správním území 127 kilometrů čtverečních dvanáct. V zalidněnějších provozují malé čistírny, které vznikly rovněž za pomoci dotací, poslední před pěti lety v Hodňově.
„Problém s dotacemi je, že musíme dodržovat kalkulační vzorec vodného a stočného, který je neúprosný, abychom měli našetřeno dost peněz na obnovu zařízení, a obyvatelům se skokově zdraží voda. Už žádnou dotaci chtít nebudeme, protože bychom se dostávali s výší stočného na částku, která je podle našeho názoru neakceptovatelná. Budeme spíš přemýšlet o komerčním úvěru,“ řekl ČTK starosta Jiří Hůlka (Pro Horní Planou Společně I).
S cenami, jež kvůli dotacím rostou, nemá problém Mladá Vožice na Táborsku, kde žije 2715 lidí. V roce 2010 tam opravili čističku a rozšířili nádrže, aby se odstraňoval dusík a fosfor. Stálo to 20 milionů korun a využili státní dotaci. Soustavu si provozují sami.
„Podmínky z operačního programu mají logiku: dali jsme vám dotaci, ale za 20 let, až si to vybydlíte, nedáme, tak si střádejte, abyste byli schopni dílo obnovit. Ale vidíme jako značný problém fatální byrokratickou smršť protichůdných nařízení, kdy jedno ministerstvo neví, co dělá druhé,“ řekl ČTK starosta Jaroslav Větrovský (Nezávislí 2014).
Asi 200 čistíren odpadních vod v kraji provozuje ČEVAK. Za poslední čtvrtletí nejčastěji řešil problém, že velké podniky nedodržely limity stanovené kanalizačním řádem. „Může se tak nárazově přetížit technologická část čistírny odpadních vod. To má za následek zvýšené náklady na obsluhu zařízení,“ řekla ČTK mluvčí firmy Jitka Kramářová. Podobná je podle ní situace v období přívalových dešťů, jež právě začíná.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto
Aktuality

Nové Heřminovy znovu hlasují o přehradě, starostka věří v její podporu
Akt. 26.4.2025 15.38Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik
Akt. 25.4.2025 17.13Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě