23. 7. 2019

Jihlava chce 1. ledna převzít své vodovody a kanalizace

Provozování vodovodů a kanalizací v Jihlavě by měla 1. ledna převzít firma města, zatímco dosud jejich provoz zajišťovala Vodárenská akciová společnost (VAS). Jak uvedli zástupci Jihlavy v tiskové zprávě, VAS končí právo na provozování tohoto majetku s letoškem a na návrh přechodné smlouvy na další dva roky nepřistoupila. Podle radnice tak v posledních dnech eskaluje šest let soudních sporů o městský vodohospodářský majetek. VAS vydá k záležitosti prohlášení nejpozději v neděli, uvedla její mluvčí Iva Librová.

Jihlava vede spory o vypořádání svého vodohospodářského majetku se Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko. Tento svazek měst a obcí vznikl v roce 1993 při privatizaci Jihomoravských vodovodů a kanalizací. Jihlava z něj vystoupila s koncem roku 2012, zatím ale na většině svého území nemůže rozhodovat ani o ceně vody. Stěžuje si i na to, že spory blokují opravy městských komunikací. Vodovody a kanalizace zatím provozuje jihlavská divize VAS.

Předseda předsednictva svazku a telčský starosta Roman Fabeš dnes ČTK řekl, že smluvní dokumenty týkající se dalšího provozování výše zmíněného majetku v Jihlavě svazek schválil. Uvedl, že o dalších jednáních mezi městem a VAS nemá informace.

Podle dnešní zprávy radnice VAS nepřistoupila na návrh přechodné smlouvy. Jihlavská primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava) ve zprávě uvedla, že firma hrozila uzavřením dodávek vody, nepřijme-li Jihlava její podmínky, jež jsou podle primátorky pro město nevýhodné. “Nedopustíme, aby si jakýkoli subjekt bral jako rukojmí obyvatele Jihlavy a reprezentaci města vydíral,” uvedla ve zprávě.

Jihlavský magistrát podle dnešní zprávy pověřil od 1. ledna 2019 provozováním vodohospodářské infrastruktury městem zřízenou firmu Jihlavské vodovody a kanalizace (JVAK), která je podle radnice plně způsobilá ji provozovat. “JVAK, a.s., v současné době disponuje povolením k provozování části uvedeného majetku a o zbývající část má dlouhodobě zažádáno u krajského úřadu,” uvedl výkonný ředitel JVAK Jiří Benáček ve zprávě.

Vodohospodářskou infrastrukturu města podle tiskové zprávy převezmou zástupci Jihlavy od firmy VAS na konkrétních místech 1. ledna dopoledne. Podle radnice se po mnoha letech vrátí hospodaření s tímto majetkem do rukou města a zastavuje se odliv milionů korun ročně mimo jeho rozpočet.

Zdroj: ČTK

30.12.2018 14.02, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKOJEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKO
Aitor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4