4. 7. 2020

Jevišovická přehrada je znovu skoro plná

Malou slavností a kontrolním obletem ve vrtulníku zakončilo v uplynulém týdnu  vedení Jevišovic a firem, které se podílely na opravách tamní přehrady, více než roční práce na její obnově. Informuje o tom jihomoravská mutace deníku.cz.

Kvalita vody ale zatím turisty k vodě neláká. Starosta města slibuje, že příští rok by vše mělo být jinak. „Voda je bohužel opět zelená. Lidé se sice minulý týden koupali, ale stav je takový, že nádrž se stále ještě napouští a z přehrady téměř nic neodtéká. V okamžiku, kdy bude průtočná, měla by být kvalita vody jiná,” uvedl starosta města Pavel Málek.

Podle starosty se ještě musí zjistit, zda se ve vodě znovu objevují sinice nebo jde o zelené rostliny. „Kemp ale pořád funguje a lidé k nám mohou na dovolenou stále jezdit. Předpokládáme, že masivnější kampaň, která by měla do Jevišovic a na přehradu přilákat více turistů a třeba i těch, kteří k nám jezdívali před dvaceti třiceti lety, připravíme pro příští sezonu. Jsme teprve na začátku,” naznačil Málek.

Odbahněnou a opravenou nádrž přehrady i hráz netrpělivě očekávali chataři i turisté. „Těšili jsme se, že tady bude konečně čistá voda, ale zatím to ještě není úplně v pořádku. Jezdíme sem často na dovolenou a tak věříme, že se to ještě zlepší,” řekla Jana Horejsková z Jablonce nad Nisou.

Opravy stály více než jednadvacet milionů korun. „Šestnáct milionů bylo ze státních peněz, Povodí Moravy dalo čtyři miliony, o zbytek se podělil Jihomoravský kraj a město. Začali jsme loni v prosinci a všechny termíny se firmě Valašské lesotechnické meliorace podařilo dodržet,” připomněl starosta Málek.

Stavařům pomohlo i příznivé počasí. „Čekali jsme na mráz, který nám výrazně pomohl při vyvážení sedimentu ze dna přehrady. Vytěžili a vyvezli jsme asi třicet tisíc krychlových metrůbahna,” poznamenal stavbyvedoucí Ivan Tomek.

Nejstarší údolní nádrž ve střední Evropě prodělala dílčí opravy již v minulosti. Současné opravy byly nejvýznamnější, bahno ze dna se vytěžilo vůbec poprvé.”

Zdroj: www.denik.cz

23.7.2012 8.00, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2