8. 4. 2020

1.2.2019 15.18, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Janské Lázně opravily vrt Janského pramene, bazén opět v provozu

Státní léčebné lázně Janské Lázně na Trutnovsku dokončily opravu vrtu Janského pramene a obnovily provoz velkého bazénu v jeho historické podobě. Informuje o tom zpravodajství ČTK.

V minulých téměř třech letech byl bazén s minerální vodou kvůli jejímu nedostatku uzavřený. Od ledna se klienti lázní mohou ve 28 stupňů teplé a nijak neupravované minerálce opět koupat. Oprava vrtu, pramene a bazénu přišla na 750.000 korun bez DPH. Bazén byl mimo provoz kvůli nízké hladině vody a jejímu úniku do podloží. “Lázně nyní mají dostatek termální vody k podávání všech potřebných procedur. Minerálka vzniká v hlubokých podzemních puklinách Krkonoš a vyvěrá z hlubin několika desítek metrů v jímacím vrtu, uvedl dnes pro ČTK ředitel lázní Martin Voženílek. Rekonstrukce vrtu trvala od loňského jara.

Hladinu vody v bazénu udržuje přirozený tlak vody z podloží, funguje tedy jako takzvaná piscina. Vrt, který je pod dnem bazénu, ani bazén však před opravou dostatečně netěsnily a hladina vody v bazénu nebyla dostatečná. Lázně proto nechaly opravit izolaci bazénu a těsnění samotného vrtu, do něhož stavbaři vložili novou plastovou pažnici. “Voda z vrtu tak už nemůže unikat do podloží budovy,” uvedl technický manažer lázní Petr Janovec.

S opravou vrtu lázně také rozšířily speciální monitorovací program, který sleduje vše kolem termální struktury vrtu a následné distribuce termální vody. Minerálku lázně čerpají i do všech dalších bazénů lázní, vířivek a vodoléčebných van včetně bazénu dětské léčebny Vesna. V létě chtějí lázně zahájit rekonstrukci dětské léčebny Vesna za více než 130 milionů korun. V plánu je zateplení sedmipatrového objektu, výměna oken a také oprava druhého a šestého patra. Stavební práce se uskuteční za provozu, klientů by se omezení mělo dotknout minimálně. Lázně disponují téměř 800 lůžky. Léčí nemoci pohybového aparátu, stavy po úrazech a operacích, nervová a nervosvalová onemocnění, obrnu a roztroušenou sklerózu. V roce 2016 vláda rozhodla, že lázně nebudou privatizovány.

Historie lázeňství v Janských Lázních sahá až do 11. století, kdy byl objeven termální pramen dnes zvaný Jánský. Od roku 1675 byly Janské Lázně součástí panství šlechtického rodu Schwarzenbergů. Ve městě Schwarzenbergové vybudovali 20 lázeňských domů, opravili zchátralý mlýn a zřídili v něm pokoje. Roku 1902 koupila lázně obec, po vzniku Československa převzala lázně akciová společnost a nastal velký rozmach místního lázeňství.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto (Jánské Lázně) autor: Pavel Vlach

 

1.2.2019 15.18, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JINOŠOVSKÉ ÚDOLÍJINOŠOVSKÉ ÚDOLÍ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3