4. 7. 2020

1.6.2020 10.39, Rubrika: PR Članky

Jaké jsou přehrady na Slovensku?

Po odeznění epidemie nebudou většinou letošní dovolené v destinacích, na které jsme zvyklí. Lidé budou zřejmě trávit volné dny v Čechách nebo v okolních státech, kde koronavirus už ustoupil. Jedním z lákadel jsou i pro Čechy známé slovenské přehrady. Na rozdíl od těch českých a moravských jsou totiž zasazené mezi vysoké a krásné hory a poskytují množství rekreačního využití. Sjednejte si cestovní pojištění na Slovensko, a vyražte. Tady vám představíme některé z těch slovenských přehrad, které se vyplatí navštívit.

Liptovská Mara

O velké přehradě Liptovská Mara se často mluví jako o nejkrásnější přehradě na Slovensku. Nachází se ve sníženině mezi Západními a Nízkými Tatrami a nabízí úchvatné pohledy na okolní vysoké hory jak ze břehu, tak z hladiny. Hráz je vysoká 53 metrů a umělé jezero na řece Váh má plochu 2700 hektarů. Jedinečné prostředí okouzlí každého z návštěvníků. Mara je ideální pro jachtaře, surfaře i vyznavače dalších vodních sportů, a samozřejmě rybáře. Příjemné pláže využijí rodiny s dětmi a romantické večerní procházky okolo vody jsou jako stvořené pro mladé i starší páry. Okolí přehrady skýtá řadu možností ubytování v hotelech, penzionech i v kempech na březích jezera.

Oravská přehrada

Oravská přehrada, to je slovenská klasika. Střední a starší generace mají vtisknutou do paměti její hráz, která byla zpodobněna coby budovatelské dílo na rubu československé desetikoruny. Oproti Liptovské Maře je výše položená a okolí lemuje typická ne tak vysoká, ale malebně členitá oravská krajina s malými políčky, loukami a pastvinami. Od poválečných dob, kdy přehrada vznikla, se 3500 hektarové jezero podstatně změnilo, vyrostla tu řada kempů a několik rekreačních center. Vedle koupání, vodních rekreačních sportů a rybaření je tu provozována lodní vyhlídková doprava a okolí nabízí široké možnosti pro cyklistiku.

Palcmanská Maša 

Palcmanská Maša je pro Čechy poměrně méně známá přehrada a na rozdíl od Liptovské Mary anebo Oravské přehrady nabízí spíše intimnější trávení volného času. Jde totiž o menší nádrž, má jen 85 hektarů a nachází se na řece Hnilec v Národním parku Slovenský ráj. Je vyhledávána hlavně pro koupání a rybolov a pak samozřejmě pro své unikátní prostředí Slovenského ráje. Ten je znám svými turistickými cestami v úzkých kaňonech mezi vodopády, které často vedou po žebříkách a jištěných traverzech. Tyto chodníky jsou určeny pro sportovně zdatnější turisty. Ti si pak rádi oddechnou u vodní plochy přehrady.

Zemplínská šírava

Zemplínská šírava patří k nejnavštěvovanějším slovenským přehradám a má dostatečné rekreační zázemí. Nachází se sice až na samém východě Slovenska, zato v oblasti se stálým a velmi teplým podnebím, které sem zasahuje z nedaleké Panonské nížiny. Je tu také poměrně teplá voda, protože hloubka dosahuje jen většinou asi 9 metrů. Jde o třetí největší přehradu na Slovensku s 33 kilometry čtverečními vodní plochy. Má i další výhody, leží v podstatě na hranici okresního města Michalovce a ze severní strany na úbočí krásného sopečného pohoří Vyhorlat. Nabízí řadu pěkných kempů. Hotely a penziony jsou většinou posazené na severní straně mezi vinicemi a svažujícího se pohoří.

Článek partnera, foto Oravská přehrada, Zemplínská šírava, Palcmanská Maša, Liptovská Mara:  wikimedia commons, Kristo, Jozef Kotulič, I, Doko, KosovoJeSrbija88

1.6.2020 10.39, Rubrika: PR Članky

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2