25. 5. 2020

Jak se starat o studny při tropických teplotách

Léto je v plném proudu a teploty atakují tropickou třicítku. A najednou se čerpadlo v domovní studni ocitlo na dně. Co se vlastně stalo?

„Hladina podzemní vody ve studni je na minimální úrovni, takže nelze čerpat podzemní vodu. V chladných a vlhkých letech, kdy jsou podzemní vody bohatě doplňovány a její spotřeba je malá, obvykle s vodou žádný problém není. Situace se obrací v teplých letech, kdy vyprahlé zahrádky a políčka potřebují denně zalévat a chalupáři i místní začnou plnit vodou své soukromé bazény. V tu chvíli začnou podzemní vodu čerpat všichni – zpravidla bez rozmyslu, bez kontroly a bez ohledu na své sousedy. Výsledkem je rychlý pokles hladiny odčerpané podzemní vody.

Protože drtivá většina domovních studní a vrtů je mělkých a je vyhloubena sotva pár decimetrů, nebo prvních metrů pod obvyklou hladinu podzemní vody, často se v takové situaci studny vyčerpají, nebo dokonce ocitnou na suchu,“ vysvětlil Tomáš Hloušek, technolog pitných a odpadních vod Středočeských vodáren, a.s. (SVAS).

Rady technologa majitelům studní v horkém létě:

1.Sledujte hladinu ve studni. Při větším poklesu omezte spotřebu vody. Pokud voda rychle klesá i bez vašeho přičinění, rozhlédněte se, co s vodou dělají sousedé.

2. Zamýšlíte-li velký odběr vody (napouštění bazénu, časté zalévání velké zahrady), dohodněte se se sousedy, kteří budou možná vodu potřebovat také. Buďte vzájemně ohleduplní – zásobu podzemní vody máte společnou. Kvalitní pitnou vodu do bazénu si můžete nechat také dovézt v cisterně některé vodárenské společnosti.

3. Používáte-li vodu ze studny jako pitnou, nechte si pravidelně kontrolovat její kvalitu v laboratoři (např. v akreditované laboratoři SVAS – informace prostřednictvím zákaznické linky 840 121 121 nebo na webu www.svas.cz). Pozor, při větším čerpání dochází ke zrychlení proudění podzemní vody a zvláště v obcích může dojít k “přitažení” znečištění, třeba z některého netěsného septiku, nebo z blízkého povrchového toku.

Naše voda

11.6.2014 13.22, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

OKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKAOKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKA
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31