10. 7. 2020

Informační servis vodárenských společností

Jakým způsobem o sobě poskytují informace vodárenské společnosti a na jakých webových stránkách může tyto informace využívat veřejnost, o tom je souhrnný článek v posledním letošním dvojčísle časopisu Sovak. 

Současná multimediální éra si žádá využít všechny dostupné moderní prostředky k propagaci. Většina vodárenských společností informuje na svých webových stránkách i prostřednictvím tiskových zpráv o haváriích, opravách, i o investicích.

Velmi přehledný způsob o historii dosavadních investic do vodohospodářského majetku zvolila například Vodohospodářská společnost Olomouc, a.s. V časové ose na webových stránkách vhs-ol.cz/majetek/investice/ předkládá společnost uživatelům souhrn svých největších realizovaných akcí od roku 2000 do roku 2015. Investice jsou i bohatě fotograficky zdokumentovány. Také Vodárny a kanalizace Karlovy Vary, a.s., nabízí časovou osu s představením dokončených akcí 2000–2016. Zájemci zde získají informace v textové podobě, ale některé z investic jsou ve zvláštní podsekci Prezentace investic graficky a více do detailů zpracované, včetně obrazového materiálu. Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s. kromě klasických aktualit zprostředkovávají v rubrice Média a podrubrice Press Kit stručnou a přitom graficky ztvárněnou informaci o úpravnách a čistírnách odpadních vod, takzvaný Factsheet. Základní představení společnosti v této formě je zde k dispozici i v polském a anglickém jazyce.

Severočeská vodárenská společnost a.s. přináší informace o průběžné investiční činnosti multimediálně, tedy i prostřednictvím videí. Krnovské vodovody a kanalizace s.r.o. se rozhodly pro využívání dnešního fenoménu, sociálních sítí, a mají profil na Facebooku https://www.facebook.com/Krnovsk%C3%A9-vodovody-a-kanalizace-1769064983326412. O své zkušenosti s tímto médiem říká jednatel společnosti Ing. Libor Staněk: „Profil jsme si zřídili v roce 2016 z důvodu lepší informovanosti našich zákazníků o tom, co vlastně děláme (námi realizované akce, uvažované investice, odstávky). Prezentace na Facebooku je určitě pružnější a dostupnější než webové stránky. Administraci chceme zajistit třemi zaměstnanci, každý začátek je těžký (učíme se fotit, psát). Zatím se nám nedaří minimální týdenní aktualizace příspěvků. Je to trochu časově náročné, hlavně je důležité odsouhlasit, co se bude zveřejňovat.“

Chodské vodárny a kanalizace, a.s., na webových stránkách www.chvak.cz pro změnu kromě obvyklých komunikačních prostředků, jako je e-mail, telefon, umožňují v rubrice Kontakty oslovit přes Skype přímo některé pracovníky společnosti, např. i ekonomického náměstka. Diskusi na svých stránkách vítá Frýdlantská vodárenská společnost, a. s., která zprovoznila na www.fvs.cz/new/diskuze.php diskusní fórum. Na dotazy odpovídá ředitel společnosti, nebo vedoucí provozu úpraven vody a čistíren odpadních vod.

I když si na internetových stránkách Jihočeského vodárenského svazu z. s. p. o. lze prohlédnout zajímavou online prohlídku úpravny vody i interaktivní mapu vodárenské soustavy, pro informování o svých aktivitách volí spíše tradičnější médium, tiskové zprávy a zpravodaj. Zato občasník JVS info nabízí i speciální číslo, které společnost vydala v loňském roce u příležitosti dokončení projektu ÚV Plav – doplnění technologie 2014–2015. Podrobně se tak včetně zajímavé fotodokumentace lze seznámit s opravami a výstavbou ve třech stupních čištění.

Na zpravodaje vodárenských společností se chce redakce časopisu Sovak více zaměřit a představovat některé z nich chceme v nepravidelně vydávaném seriálu. Vybírat budeme mimo jiné z následujícího seznamu zpravodajů a informačních materiálů vodárenských společností (viz tabulka níže), ale rádi doplníme i váš zpravodaj, pokud nám o něm dáte vědět. Náš seriál začínáme Zpravodajem akciové společnosti Vodovody a kanalizace Mladá Boleslav.

Na Slovensku vychází Svet vody (Bratislavská vodárenská spoločňost, a. s.), Voda pre vás (Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť, a.s.) a Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a.s., nabízí dokonce celé porfólio tří časopisů: Vodník, Vodný žurnál a Vodníček.

Některé ze zpravodajů mají svá specifika. Například zákaznický časopis společnosti Veolia s názvem Voda pro vás společně vydávají Pražské vodovody a kanalizace, a. s., Severočeské vodovody a kanalizace, a. s., MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a. s., Královéhradecká provozní, a. s., 1. SčV, a. s., Středočeské vodárny, a. s. Jiné vodárenské společnosti elektronickou verzi zpravodaje zveřejňují pouze na intranetu (Ostravské vodárny a kanalizace a.s.), nebo v neveřejné části pro akcionáře a posílají ji e-mailem (Severočeská vodárenská společnost a.s.).

 

Vybrané zpravodaje vodárenských společností v České republice dostupných na webu

Frýdlantská vodárenská společnost, a. s.(čtvrtletník) Frýdlantské vodárenské společnostihttp://www.fvs.cz/new/ctvrtletniky.php
Jihočeský vodárenský svaz z. s. p. o.JVS infohttp://www.jvs.cz/index.php?navi=18
Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s.Z první rukyhttp://www.smvak.cz/casopis
Svaz vodovodů a kanalizací měst a obcí s.r.o.e-Kapkyhttp://www.svkmo.cz/e-kapky
TEPVOS, spol. s r.o.TEPVOS zpravodajhttp://tepvos.cz/sprava-spolecnosti/zpravodaj/
Veolia Česká republika,a.s.Planetahttp://www.veolia.cz/cs/media/media/publikace
VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a.s.Vodárenské kapky, eKapkahttp://www.vodarenska.cz/vodarenske-kapky

http://www.vodarenska.cz/e-kapka

Vodovody a kanalizace Hodonín, a.s.Vodárenský zpravodajhttp://www.vak-hod.cz/?page_id=3931
Vodovody a kanalizace Kroměříž, a.s.Vodníkhttp://www.vak-km.cz/24843-casopis-vodnik
Vodovody a kanalizace Mladá Boleslav, a.s.ZPRAVODAJ akciové společnosti Vodovody a kanalizace Mladá Boleslav, a.s.http://www.vakmb.cz/zpravodaj.html
Královéhradecká provozní, a. s., MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a. s., Pražské vodovody a kanalizace, a. s.,

1. SčV, a. s.,

Severočeské vodovody a kanalizace, a. s., Středočeské vodárny, a. s.

Voda pro váshttp://www.khp.cz/zakaznici/zakaznicky-casopis/

http://www.smv.cz/zakaznici/casopis-voda-pro-vas/

http://www.pvk.cz/zakaznici/casopis-voda-pro-vas/

http://www.1scv.cz/zakaznici/casopis-voda-pro-vas/

http://www.scvk.cz/zakaznici/formulare-ke-stazeni/casopis-voda-pro-vas/

http://www.svas.cz/zakaznici/casopis-voda-pro-vas/

 

 

Vybrané zpravodaje vodárenských společností na Slovensku dostupných na webu

Bratislavská vodárenská spoločňost, a. s.Svet vodyhttp://www.bvsas.sk/sk/zakaznicka-zona/zakaznicky-casopis/
Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť, a.s.Voda pre váshttp://www.stvps.sk/zakaznicky-casopis/
Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a.s.Vodník, Vodný žurnál a Vodníčekhttp://www.vodarne.eu/index.php?id=periodika

 

Zdroj: časopis Sovak, dvojčíslo 7-8/2017, autor: Ivana Weinzettlová Jungová, www.sovak.cz, adresář na: http://www.sovak.cz/stranka/oborove-zpravodaje, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

21.8.2017 15.30, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy, Nejčtenější

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2