15. 8. 2020

7.3.2019 8.27, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

V Hradci Králové ušetřili díky chytrým vodoměrům BONEGA statisíce

Havárie vody, protékající WC, špatná vodoinstalace nebo zapomenutá tekoucí voda způsobují správcům nemovitostí každoročně vysoké finanční ztráty. Nový systém od české firmy BONEGA umožňuje díky bezkonkurenčně nízkým pořizovacím i provozním nákladům umístit chytré vodoměry opravdu do každého bytu či kanceláře.

Informuje o tom na svém webu Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR).  Přehledná analýza spotřeby včetně alarmů je v minutových intervalech včetně historie k dispozici ve webové aplikaci www.chytrevodomery.cz. Mezi společnosti využívající chytré vodoměry BONEGA patří od loňského roku také i Podnikatelské centrum v Hradci Králové. „Instalací tohoto systému měření jsme snížili náklady na dodávku vody průměrně o 35% a celkově zefektivnili údržbu a řešení případných oprav pro všechny budovy,“ shrnuje přínosy systému Michal Zelinka, jednatel Podnikatelského centra. „Za dobu používání systému tak úspory dosahují nejen desetitisíců, ale už i statisíců korun,“ dodává.

Klíčem k masovému použití chytrých vodoměrů je nízká pořizovací i provozní cena a minutové intervaly vysílání

Systémy pro online odečty vody jsou na trhu již několik let, avšak dosud byly příliš drahé a komplikované pro masové využití. „Před zahájením vývoje jsme si položili otázku, jak by měl systém online měření vody vypadat, aby byl opravdu použitelný v každém bytě a kanceláři,“ objasňuje cíle firmy Roman Hudeček, jednatel firmy BONEGA, která za aplikací Chytré vodoměry.cz stojí. „Díky využití existujícího internetového připojení v budově, použití jednoho vysílače na dva vodoměry, montáže bez nutnosti jakékoliv konfigurace a řady dalších opatření se nám podařilo docílit bezkonkurenčně nízkých provozních a pořizovacích nákladů. Podstatnou vlastností systému je i možnost vysílání každou minutu, což výrazně zvyšuje rychlost odhalení poruch, a tím pádem také zkracuje finanční návratnost celé investice,“ doplňuje Hudeček. Systém je vhodný nejen pro administrativní budovy, ale i internáty, hotely, obchodní domy, výrobní podniky, developerské objekty, SVJ, školy, koleje a mnoho dalších.

Snížení účtů za vodu díky rychlé lokalizaci problémů

Je zřejmé, že s jedním fakturačním vodárenským vodoměrem nelze ani při sebepečlivější fyzické kontrole odhalit kde a kdy k únikům dochází. Ani jeden vodoměr s online odečtem pro celou budovu příliš mnoho neřeší. Zásadní je přesně vědět v jakých časech a v jakých „stoupačkách“, odbočkách či ideálně koncových místech odběrů vody k únikům dochází. Následně se pak již snadno a především rychle bez zbytečného prodlení přijímají potřebná opatření. Jediným účinným řešením je tak sledování spotřeby vody online pomocí vodoměrů v řádu minut, nikoliv hodin. Důležité je mít vodoměry na online sledování spotřeby tak, aby byl jeden poblíž „fakturačního“ vodárenského vodoměru pro sledování celkové spotřeby v objektu a dále minimálně vodoměry v jednotlivých větvích (stoupačkách), ideálně také na odbočkách v kancelářích či bytech. Z těchto dat se již dá spotřeba velmi spolehlivě analyzovat.

Alarmy

V aplikaci Chytré vodoměry je také možné nastavit řadu alarmových hlášení, která automaticky ihned dorazí uživateli na email.

Hlídání stavu baterií vysílačů

Společně s údaji o spotřebě vysílače odesílají také informace o stavu své baterie. Díky tomu máte v aplikaci neustálý přehled o stavu baterie všech vysílačů. Baterie je vyměnitelná a vydrží minimálně 5 let do další výměny vodoměrů (samotný vysílač není třeba měnit).

Chytré uzávěry vody

Do systému firmy BONEGA bude brzy možné také připojit i bateriemi napájené chytré uzavírací ventily, které mohou v návaznosti na alarm automaticky uzavřít přívod vody. Uzavírací ventily je možné ovládat i manuálně přímo z aplikace na počítači i telefonu.

Pilotní projekty probíhají i v Řecku

Celý systém firmy BONEGA včetně intuitivní webové aplikace se ukázal jako unikátní i ve světovém měřítku. V současné době tak probíhají pilotní projekty mj. v Řecku pod značkou WaterAdmin.com.

Jak aplikace Chytré vodoměry.cz funguje?

Webovou aplikaci Chytré vodoměry není třeba instalovat. Funguje přímo v prohlížeči na počítači nebo telefonu. Správcům objektů, energetikům a nájemníkům se tak stačí přihlásit na www.chytrevodomery.cz, kde si mohou nastavit příslušné alarmy, udělit přístup nájemníkům, provést rozúčtování atd. Aplikaci lze také zpřístupnit na vlastní doménové adrese (např. voda.websvj.cz), což ocení především zákazníci z řad developerů.

Podrobné ukázky aplikace a popis technického řešení naleznete na https://chytrevodomery.cz/jak-to-funguje/ .

Zdroj: www.sovak.cz., ilustrační foto (klasický vodoměr) Naše voda – Nina Havlová

 

7.3.2019 8.27, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace, PR Članky

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ DÍLO ORLÍKVODNÍ DÍLO ORLÍK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6