22. 9. 2020

Hnojivo usmrtilo ryby v potoce na Hodonínsku

Sedm jednotek hasičů vyrazilo v sobotu do Kozojídek na Hodonínsku, protože z tamní bioplynové stanice unikla kejda. Jak přitom informoval Brněnský deník, tekuté hnojivo se přes obecní kanalizaci dostalo do potoka Kozojídka a pak do řeky Veličky.

Podle mluvčí Povodí Moravy Gabriely Tomíčkové kvůli kejdě uhynulo v potoce několik malých rybek. „Nejde ale o ekologickou havárii. Průtok byl natolik velký, že se kejda okamžitě naředila,“ uvedla Tomíčková a dodala, že na soutoku s Veličkou vodohospodáři žádné škody nezjistili.

Její slova potvrdil starosta Kozojídek Otakar Březina. „Průtok byl v době nehody opravdu dostatečný, takže si nemyslím, že havárie bude mít nějaké následky. Samozřejmě by bylo horší, kdyby látka zasáhla spodní vodu,“ sdělil kozojídecký starosta. Jak zároveň dodal, lidé v obci žádné potíže nezaznamenali.

U havárie zasahovalo sedmatřicet hasičů. Pomocí bagrů se jim podařilo vytvořit hráz, díky ní zastavili asi v půl třetí odpoledne únik látky do kanalizace. Na přečerpání kejdy z poškozené nádrže nasadili deset čerpadel. „Když jsme na místo přijeli, vytékalo asi šest set litrů za minutu. Ihned jsme kontaktovali hygienu i vodohospodáře,“ oznámil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Pracovníci odboru životního prostředí na místě odebrali vzorky, ze kterých zjistí, zda havárie neohrozila přírodu. Podle Tomíčkové byla uniklá kejda překvašená, takže nebyla tak agresivní. „Náš pracovník zůstal na místě i v neděli a situaci monitoroval,“ řekla. Co únik kejdy způsobilo, zatím není jasné.

Zdroj: Brněnský deník, foto Naše voda – Nina Havlová

23.9.2013 8.08, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka

Aktuality

Ze světa

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4