30. 5. 2020

V hlavní roli Festivalu ptactva o víkendu budou rybníky

Česká společnost ornitologická (ČSO) pořádá o nastávajícím víkendu řadu akcí spojených s Evropským festivalem ptactva. Zhruba polovina akcí připravovaných pro veřejnost přitom proběhne v blízkosti známých i méně známých rybníků.

Evropský festival ptactva, jak dnes připomněl ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek, proběhne ve dnech 3. a 4. října 2015 jako akce mezinárodního sdružení na ochranu ptáků Birdlife International, kterou u nás každoročně koordinuje právě ČSO. Dobrovolníci z řad ornitologů proto na víkend připravují na různých místech Česka vycházky do přírody. Letos jich bude více než 40. „Festivalu ptactva se může zúčastnit kdokoli, dospělý i dítě. Vycházky vedou zkušení ornitologové a všechny jsou spojené s pozorováním ptáků. Je tedy dobré mít oblečení do přírody a s sebou dalekohled,” doporučuje Gabriela Dobruská z ČSO. Na účastníky čeká mnoho zajímavého o jednotlivých druzích, jejich životě, ohrožení, možnostech ochrany a hlavně o fenoménu ptačí migrace.

Odchyt, který migrující ptáky čeká na mnoha akcích v rámci Festivalu ptactva, jim podle ČSO neublíží. Právě ukázka odchytu ptáků a kroužkování patří mezi nejoblíbenější a nejčastější doprovodný program. Seznam míst a podrobnosti o konání jednotlivých akcí (datum, čas, kontakty na organizátory, případně informace o doprovodných akcích) najdete na webu ČSO www.cso.cz/festival2015.html.

Mezi uvedenými lokalitami jsou například Hostivické rybníky, Vavřinecký rybník u Uhlířských janovic, Žehuňský rybník, Bolevecký rybník, rybník Řežabinec u Ražic, Vrbenské rybníky, Opatovické rybníky, rybník Nesyt u Sedlece u Mikulova, Záhlinické rybníky, Hustopečské rybníky nebo Tovačovské rybníky.

Kontakt pro další informace:Gabriela Dobruská, dobruska@birdlife.cz, 724 687 996

Festival ptactva je úspěšnou kampaní mezinárodního sdružení na ochranu ptáků a jejich biotopů BirdLife International. ČSO se jako národní partner BirdLife Int. přidala k pravidelnému pořádání Festivalu v roce 1994. Tato mezinárodní akce, které se účastní mnoho evropských zemí, se snaží upozornit na fenomén ptačí migrace a na nebezpečí, která ptáky na jejich cestách mohou potkat. Během vycházek zaznamenávají ornitologové počty pozorovaných druhů a jedinců ptáků, nejčastěji pozorované druhy, vzácné druhy a další zajímavosti. Tyto údaje organizátoři ještě během víkendu zpracují, vyhodnotí a pošlou evropskému koordinátorovi, který následující den předá zpracované výsledky z celé Evropy sdělovacím prostředkům.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (rybník Nesyt)

 

1.10.2015 16.20, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31