23.9.2014 18.02, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Přehrady a vodní díla
Hladina táborského Jordánu se po odbahnění vrací do původní výšky
Hladina táborského Jordánu se po odbahnění nádrže přiblížila původní výšce. Nyní k její dosažení chybí necelý metr. Za téměř dva měsíce se tak výška hladiny zvedla o přibližně osm metrů.
Konečné vyúčtování projektu, který začal v únoru 2012 a skončil letos v červenci, ukázalo, že akce stála 400 milionů korun bez daně. ČTK to řekl manažer odbahnění Jordánu Karel Hotový.
Původní částka ve smlouvě o dílo byla 363 milionů korun bez daně. Její zvýšení o 37 milionů korun většinou způsobily události spojené s loňskou červnovou povodní. Bylo například potřeba zpevnit spodní část hlavní hráze a svah pod sladovnou. Tyto výdaje uhradilo město, ale velkou část by měla radnice dostat zpět z prostředků Operačního programu Životní prostředí. „Žádosti jsou zaevidovány, schváleny jako formálně správné a očekáváme přiznání náhrady v částce kolem 80 procent způsobených škod,“ uvedl Hotový.
Celý projekt odbahnění v minulých týdnech ověřovali pracovníci Nejvyššího kontrolního úřadu. „Kontrolní skupina neshledala žádné pochybení v procesu účetnictví ani realizace této akce,“ uvedl starosta Tábora Jiří Fišer (Tábor 2020) na jednání rady města.
Jordán je určený k zásobování Tábora pitnou vodou. Nádrž vznikla pravděpodobně v roce 1492 a její rozloha činí 50 hektarů. Při normální výšce hladiny zadržuje až tři miliony metrů krychlových vody. Před tímto projektem byl Jordán naposledy vypuštěn v roce 1830. Nádrž je od července ve zkušebním provozu, který může ještě upozornit na případné nedostatky. Měl by skončit v srpnu 2015.
Zdroj: ČTK, foto: wikimedia commons, Miaow Miaow
23.9.2014 18.02, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Přehrady a vodní dílaAktuality

Co přináší nový metodický pokyn na provozování DČOV?
Akt. 23.3.2025 15.26Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě