17. 10. 2019

Havárie Jordánu: Hráz je ucpaná, ale voda strhává sedimenty do potoka

Práce na obnově hráze uprostřed rybníka Jordán probíhaly nepřetržitě po celou noc na neděli, havarijní stav však trvá. Informovala o tom táborská radnice, která rozsáhlou revitalizaci známého rybníku provádí.

Poté, co se podařilo přehradit protrženou hráz a odtekla většina vody, která přitekla z horní poloviny nádrže, se začal v neděli opět do odtokového otvoru v tlakové části štoly a potažmo do Tismenického potoka strhávat sediment. „Tento stav je havarijní, nicméně nejsme schopni mu okamžitě zabránit. Pracuje se v tuto chvíli (cca 18.00) na obnovení sedimentační hráze pod vodopádem a hlavně na obnovení hráze u šachty uzávěrů vedle ulice U stadionu míru,“ uvedla radnice. Její obnovení je reálné proto, že přítok vody z horní poloviny je již podstatně menší. „Snažíme se znovu obnovit stav, kdy přitékající voda z horní poloviny bude čerpána čerpadly přes vodopád a budou moci pokračovat práce na odbahnění prostoru před hrázkou. Na tom závisí také pokračování v budování tlakové části štoly a vtokového objektu,“ sdělilo dál město Tábor.

Z lomu ze Slap byl v noci navážen kamenitý materiál, kterým byla hráz obnovována. V nepřetržitém provozu bylo do rána odebráno z lomu ze Slap celkem 4 700 tun kamene, dalších cca 1 000 bylo použito z deponie na Sokolské plovárně. Zpevňováno je levé zavázání hráze a odtěžován skalní podklad, po kterém se hráz pod náporem vody svezla. Protože tento skalní masiv byl v době budování původní hráze pod vodou a nebyl viděn, jsou nyní činěna opatření, aby se situace nemohla opakovat.

„Jakkoliv se jedná o nepříjemnou záležitost, nedošlo k ohrožení zdraví obyvatel,“ zdůraznila radnice.

 Definitivní dokončení provizorního přehrazení Jordánu si vyžádá ještě zhruba dva dny, nicméně již v neděli svou funkci plní. Celkové zpoždění realizace rybníku Jordán v první a druhé etapě odhaduje město na cca jeden měsíc.

Zdroj: Město Tábor, Naše voda

30.12.2012 21.04, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

RN VRCHNÍ A RYBNÍK OVČÁKRN VRCHNÍ A RYBNÍK OVČÁK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Říjen 2019 >>
PÚSČPSN
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3