6. 6. 2020

Frýdlantská vodárenská dokončuje úpravnu vody a chystá další akce

Frýdlantská vodárenská společnost (FVS) dokončuje rekonstrukci úpravny vody v Bílém Potoce na Liberecku. Projekt bezmála za 215 milionů korun by měl být do zkušebního provozu spuštěn už v lednu. Firma, která zásobuje vodou 24.000 obyvatel Frýdlantského výběžku, plánuje další investice na příští rok. Do obnovy vodovodů a kanalizací i opravy objektů dá přes 20 milionů korun. ČTK to dnes řekl ředitel společnosti Petr Olyšar.

Největší položkou v plánu na příští rok je 13,5 milionu korun na přímou obnovu vodovodů a kanalizací v různých částech Frýdlantska. “Konkrétně se bude pracovat na výměně vodovodu a kanalizace ve Frýdlantě v ulici Kaplického, na výměně poruchového vodovodu v ulici Spojovací ve Frýdlantě, na rekonstrukci vodovodu v ulicích Boženy Němcové a U Hřiště v Novém Městě pod Smrkem a výměny se dočká i poruchový úsek vodovodu v Pertolticích, kde bude použita bezvýkopová technologie,” uvedl Olyšar.

FVS dá příští rok také dva miliony korun na projektovou přípravu investičních akcí pro další léta a zhruba pět milionů na menší opravy úpraven vody a čistíren odpadních vod či vodojemů. S dalšími náklady je třeba podle Olyšara počítat i v souvislosti se zaváděním zkušebního provozu zrekonstruované úpravny vody v Bílém Potoce. “Ty ale zatím nelze vyčíslit,” poznamenal ředitel vodárenské společnosti.

Rekonstrukce úpravny je největší investiční akcí FVS. Firma na projekt získala 126 milionů korun z Operačního programu Životní prostředí, dalších 30 milionů přidal Liberecký kraj. “Z původní úpravny vody zůstaly vlastně jen čtyři holé zdi. Všechno ostatní je nové, včetně technologie,” řekl Olyšar. V areálu je nový akumulační vodojem na vyrobenou vodu, úpravna má i novou přípojku na vedení vysokého napětí a vlastní trafostanici. Součástí projektu jsou práce na rozšíření kapacity vodojemů v nedalekých Lázních Libverda.

Kvůli plánovanému rozšíření polského hnědouhelného dolu Turów u hranic hrozí Frýdlantsku ztráta vody. Zvýšení kapacity vodojemů tak pomůže zajistit dostatek vody pro region. Rekonstrukce úpravny byla ale nutná především proto, že voda nesplňovala technické parametry. Při přívalových nebo delších deštích nedokázala vyřešit problém se zákalem vody v Hejnicích, Raspenavě a okolních obcích. Nová technologie má navíc výrazně vyšší kapacitu. “Nová úpravna má okamžitou kapacitu o deset litrů za sekundu větší než původní, celkově 35 litrů za sekundu,” dodal Olyšar.

Zdroj: ČTK, prinscreen. www.fvs.cz

30.12.2018 0.46, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5