26. 8. 2019

Fotoreportáž: Vypouštění dospělých pstruhů do řeky Ohře

Rybář Jakub Vágner dnes díky finanční podpoře společnosti Veolia a Nadačního fondu Veolia vypustil v Terezíně do řeky Ohře více než tunu dospělých pstruhů. Za šest let projektu „Cesta pstruha“ se tak již do českých řek navrátilo zhruba 12 tun pstruhů potočních.

Portál Naše voda pro vás z této již tradiční akce připravil fotoreportáž, kterou si můžete prohlédnout v kompletní verzi na facebookové verzi naší stránky. Foto – klikni zde!

Drtivou většinu vysazených ryb tvořili, stejně jako v minulosti, „divocí“ pstruzi potoční, zbytek několik trofejních pstruhů duhových. Celkem bylo dnes do Ohře vysazeno zhruba 600 kusů ryb ve stáří tří let a více, které byly odchovány v nádrži Nechranice, tedy na území ČR. V minulosti přitom Vágner vysazoval do našich řek pstruhy původem ze Slovenska.

Terezín se stal po Plasech, Vrchlabí a Špindlerově mlýnu další lokalitou, kam Vágner pstruhy vysadil. Podle jeho slov totiž vhodných lokalit na českých řekách přibývá, neboť jsou stále čistší, i díky velkému počtu funkčních čistíren odpadních vod. Obdobný projekt, jako je plánované každoroční vysazování pstruhů do přirozených lokalit, podle Vágnera v Evropě neexistuje.

Stejně jako v předchozích letech provázely Vágnera při vysazování pstruhů děti z místních základních škol, a mnohé z nich se aktivně zapojily do transportu ryb z přivezených kádí do Ohře. Od známého rybáře se také dozvěděly řadu zajímavostí o životě ryb i o zacházení s živými rybami, například to, že sahat na ně by se mělo mokrýma rukama, aby se nepoškodil povrch rybích těl.

V rámci projektu „Cesta pstruha“ bylo v uplynulých pěti letech vysazeno do našich řek přes deset tun dospělých pstruhů. Prvním tokem, do kterého Vágner dospělé pstruhy v minulosti vysazoval, byla řeka Střela, v lokalitě u jezu na Velké louce v městečku Plasy na Plzeňsku. Počínaje rokem 2013 se působnost projektu rozšířila do řeky Labe – do Vrchlabí a v roce 2014 do Špindlerova Mlýna. V loňském roce vysazoval Vágner pstruhy do Labe zhruba půl kilometru nad Labskou přehradou, v lokalitě, která je pro pstruhy optimální, protože řeka si v tomto místě uchovává přirozený horský ráz, který pstruhům vyhovuje. Letos, celkem pošesté, pak Vágner vysadil pstruhy do Ohře v Terezíně.

Více informací o projektu Cesta pstruha najdete na stránkách www.cestapstruha.cz.

Naše voda, foto a fotoreportáž: Naše voda – Nina Havlová

10.5.2016 15.47, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1