15. 7. 2020

3.5.2019 7.37, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Fotoreportáž: Vernisáž výstavy Voda a civilizace na Kampě

Za účasti tří členů vlády, včetně premiéra Andreje Babiše, byla ve čtvrtek 2. května v podvečer slavnostně zahájena výstava Voda a civilizace na pražské Kampě. Portál Naše voda byl na místě a nabízí vám z této akce fotoreportáž.

VERNISÁŽ VÝSTAVY VODA A CIVILIZACEVERNISÁŽ VÝSTAVY VODA A CIVILIZACE
Autor: Nina Havlová

Na místě byli také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a ministr životního prostředí Richard Brabec, s nímž portál Naše voda natočil krátký rozhovor o možnostech a potenciálu obcí při čerpání dotací na vodohospodářské programy. Na místě byla však také celá řada představitelů institucí, které se zabývají vodou, včetně ředitele Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Oldřicha Vlasáka, generálního ředitele Pražských vodovodů a kanalizací Petra Mrkose, zástupců společnosti Veolia, která akci finančně podpořila či předsedy představenstva Svazu vodního hospodářství ČR a generálního ředitele Povodí Vltavy Petra Kubaly. Zahájení výstavy tak bylo nebývale reprezentativní a zúčastnily se jej také, mimo jiné, známé osobnosti z oblasti vědy a výzkumu.

Cílem výstavy je především upozornit na příběh vody a její klíčový význam pro život člověka v různých souvislostech. Venkovní expozice ukazuje minulost, současnost i budoucnost životodárné tekutiny na Zemi na dvaceti oboustranných v noci nasvícených panelech přístupných 24 hodin denně. Snímky z různých koutů planety a od různých autorů ukazují přehled současné situace ve srovnání s minulostí a budoucností života na Zemi. Návštěvníci uvidí fotografie Prahy při povodních nebo tematické záběry z jiných koutů Česka i celého světa. Hlavními partnery výstavy jsou Ministerstvo životního prostředí, hlavní město Praha a skupina Veolia. Organizátorkou a producentkou je Olga Menzelová, společnost Medialogue. „Tématem vody se zabývám již několik let a jsem ráda, že k realizaci expozice dochází právě teď. Máme za sebou suché léto i zimu a téma nedostatku vody, a především nehospodárné zacházení s vodou je na pováženou. Mnozí z nás mají patrně pocit, že když otočí kohoutkem, tak voda z něj poteče navždy. A tato výstava nás má z tohoto omylu vyvést,“ říká Menzelová.

Hlavním autorem je český egyptolog a archeolog Miroslav Bárta. „Myslím, že jde o světově unikátní projekt. Vody oceánů, v nichž vznikl veškerý život na této planetě, pokrývají téměř tři čtvrtiny povrchu planety Země. Pohyb vody na Zemi a kolem ní zásadně ovlivňuje klimatické poměry. Voda je všude kolem nás, obnovitelná a zdánlivě nevyčerpatelná. Často panuje názor, že všichni na ni mají nárok a téměř nic nestojí. Voda také vždy byla, je i bude jedním z hlavních faktorů ovlivňujících každodenní kvalitu našeho života, každého člověka i lidské dějiny,“ konstatuje Bárta.

Výstava obsahuje četné autorské snímky doplněné o ilustrační fotografie s poutavými popisy. Mezi zajímavosti patří 3D scan hladového kamene, který je dnes pod vodou. (Prostřednictvím tzv. hladových kamenů odborníci zjišťují klimatické extrémy.) Návštěvníci uvidí unikátní snímky nejstarších závlahových kanálů v Izraeli, ale také kruté dopady plastů v moři na zvířata. Zajímavostí jsou fotografie českého geografa a hydrologa Bohumíra Janského, který se svým týmem v roce 1999 objevil prameny Amazonky. Nechybí také historické fotografie, například rytina Karlova mostu z konce 18. století, která ukazuje hromadění ledových ker při povodni. Součástí výstavy jsou snímky z povodně v Praze z roku 2002, ale také současná fakta i nejaktuálnější výzkumy amerického Scrippsova ústavu, největší oceánografické instituce na světě. Návštěvníci se totiž také dovědí spotřebu vody v českých domácnostech v porovnáním s jinými státy.

Projekt Voda a civilizace si klade za cíl otevřít svým divákům oči a vytrhnout je z letargie zajetých archetypů, že máme vody dostatek. Ukázat vodu jako strategickou surovinu, její množství a dostupnost na různých místech světa a zasadit do souvislostí s různými proměnami životního prostředí. Péče o vodu bude podle ministra životního prostředí Richarda Brabce hlavním úkolem mnoha následujících generací: „I my v České republice se musíme připravit na dopady změny klimatu. Musíme pečovat o celou krajinu. Změnit složení lesů, obnovovat původní říční koryta a mokřady, vrátit do české krajiny meze a remízky, znovu používat selský rozum. Péče o vodu se musí znovu stát znakem civilizovanosti, takže mezi slova voda a civilizace patří rovnítko,“ zdůrazňuje Brabec.

„Voda má zásadní, extrémně důležitý význam pro naši civilizaci. Ve světle současných klimatických změn se to ukazuje zcela jasně a je tedy nejvyšší čas si to nejen uvědomit, ale začít podle toho ihned něco dělat. Už i v naší zemi nemusí být samozřejmostí mít vždy k dispozici dostatek vody a počasí nám stále častěji naznačuje, že může být ještě daleko hůře. Vodu proto musíme chránit a nakládat s ní tak opatrně, abychom ji mohli efektivně využívat nejen my, ale i další generace. Bez vody by to totiž nešlo, nejde a nepůjde,“ upozorňuje Zdeněk Hřib, primátor hlavního města Prahy.

„Bude líp? Samá voda. Zvládneme to snadno? Samá voda. Dnes, na vrcholu technologického rozvoje lidstva, víme méně než kdy dřív, jestli bude v létě extrémní sucho, povodně, nebo oboje. Environmentální bezpečnost a odolnost se tak i v Praze stává klíčovým tématem. Vítáme proto pomocnou ruku všech, kdo nám pomohou najít způsoby, jak novým výzvám čelit. A informovaná veřejnost je pomocníkem nejdůležitějším. Díky za tuto výstavu,“ říká Petr Hlubuček, náměstek primátora hlavního města Prahy.

Hlavním partnerem projektu je také společnost Veolia. „Prostřednictvím aktivit v oboru vodárenství, odpadů a energetiky přinášíme klientům z veřejného i soukromého sektoru po celém světě řešení, která usnadňují přístup k základním službám a přírodním zdrojům, umožňují je chránit, efektivně s nimi hospodařit a recyklovat je. Základem našeho podnikání je snižování naší vlastní ekologické stopy i ekologické stopy našich zákazníků,“ uzavírá Philippe Guitard, generální ředitel skupiny Veolia pro střední a východní Evropu.

Fotografie s popisy budou na Kampě v Praze 1 k vidění na velkoformátových v noci nasvícených panelech do 28. května 2019. Součástí výstavy jsou také speciální dny otevřených dveří v Novomlýnské vodárenské věži v Praze 1 (11.5. – 12.5.2019, 9 – 18h.) a Podskalské celnici na Výtoni v Praze 2 (18.5. – 19.5.2019, 9 – 18h.).

Zdroj: Medialogue, Naše voda, foto, fotogalerie a videorozhovor Richard Brabec Naše voda – Nina Havlová

 

3.5.2019 7.37, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy, Hlavní zprávy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2