10. 8. 2020

31.7.2020 6.47, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Fotoreportáž: Rekonstrukce Myslivecký rybník

Jedním z mnoha již uskutečněných projektů v rámci programu státního podniky Lesy České republiky (Lesy ČR) je i rekonstrukce vodní nádrže Myslivecký rybník, dříve známé také jako retenční nádrž Mydná. Portál Naše voda pro vás z lokality připravil krátkou fotoreportáž.

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Myslivecký rybník se nachází v katastru obce Kornatice na Rokycansku v Plzeňském kraji, předmětem rekonstrukce byla úprava hráze, odbahnění zátopy, výstavba požeráku s lávkou a výpustným potrubím, odtokového koryta a bezpečnostního přelivu. Dostat se lze k němu po upravené lesní cestě v délce asi 300 metrů od místní silnice, a na hrázi lze využít k odpočinku nově vybudované zázemí. Především je ale možné v klidu pozorovat množství hmyzu, který v blízkosti malé vodní plochy nalezl vhodné podmínky pro svou existenci. Mimo jiné se zde můžeme setkat se skutečně značným množstvím motýlů druhu perleťovec stříbropásek, ale samozřejmě i s dalšími druhy motýlů, brouků a na vodu vázaných organismů.

Návštěva Mysliveckého rybníka je přitom jen jednou z možností, jak poznat přírodu v této lokalitě. Naproti přes silnici se nachází přírodní památka Kacejcov, což je z velké části rybník Březničák zarostlý rákosem, což vytváří útočiště pro vzácného čolka velkého a další druhy obojživelníků. V okolí také vede Naučná stezka F.X. France seznamující návštěvníky s pravěkým osídlením tohoto území, například mohylovými pohřebišti ze střední doby bronzové Hájek a Javor. Časté a v terénu výrazné jsou pozůstatky středověkých vodních děl. Při Kornatickém potoce se také dochovaly pozůstatky po těžbě zlata.

František Xaver Franc je autorem původní přestavby zámecké zahrady v okolí nedalekého zámku Kozel, ale také původně amatérský, postupně ale uznávaný archeolog. I kolem zámku Kozel vede naučná stezka, a také ta vznikla zásluhou Lesů ČR.

Další informace o programu Vracíme vodu lesu a mapa dokončených projektů na:  www.vracimevodulesu.cz

Naše voda, foto a fotoreportáž Naše voda – Nina Havlová

31.7.2020 6.47, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla, Vodlesa

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6