13. 7. 2020

Farmou roku 2017 se stala Včelí farma z Mělnicka

Vítězem v pořadí již 16. ročníku soutěže rodinných farem z různých koutů naší republiky, s různorodou charakteristikou, strukturou či velikostí hospodářství, které prezentují svůj podnikatelský záměr, se stala Včelí farma Cihlářovi z Kopeče na Mělnicku.

Soutěž pořádá Asociace soukromého zemědělství ČR, slavnostní vyhlášení soutěže a předání cen proběhlo ve čtvrtek 14. prosince v pražském divadle ABC za účasti mnoha významných osobností, včetně pěti prezidentských kandidátů, kteří ocenění jednotlivým farmám předávali – té vítězné bývalý premiér a předseda ODS Mirek Topolánek. Stříbrnou příčku vybojovala farma rodiny Mačlových z Mačic (ocenění předával Vratislav Kulhánek), bronz obsadila Kozí farma Sedlák (ocenění předával Jiří Hynek), jako čtvrtá se umístila Farma Vilímovský z Trhového Štěpánova (cenu předával Marek Hilšer) a páté místo náleží farmě rodiny Černých ze Sirákova (cenu předával Petr Hannig).

Všech pět letošních statků podle ASZ ČR téměř bezezbytku vyjadřuje to, co se v naší společnosti odehrálo od roku 1989. Od převzetí zdevastovaných hospodářství přes počáteční nesmělé a mnohdy neumělé kroky v hledání svého místa na složitém a socialismem pokřiveném trhu, až po nesporné pozitivní dopady vstupu České republiky do Evropské unie nejen na další rozvoj soukromých hospodářství. Stále je ale třeba mít na paměti, jak moc je důležité, aby v naší zemi byly zachovány takové základní hodnoty, jakými jsou svoboda a demokracie – stěžejní pilíře, bez nichž by to opravdu nešlo.

„Opět se k naší velké radosti ukazuje, že sedláci jsou většinou ve svých postojích a názorech stálí, stejně jako ti před 70 léty. A že jsou těmi, kdo mohou na svých příkladech a příbězích svých rodin dokumentovat jak příležitost, okleštěnou nesmyslnými politickými nebo byrokratickými omezeními, dokážou v praxi proměnit v příkladná hospodářství, která se opět a možná někomu navzdory, stávají neodmyslitelnou součástí českého venkova,“ konstatoval předseda ASZ ČR Josef Stehlík.

Naše voda, dokumentární foto Naše voda – Nina Havlová

15.12.2017 9.19, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2