24. 8. 2019

EU prý po ČR požaduje splavnost Labe od Německa do Pardubic

Evropská unie v dokumentu TEN-T, který definuje síť hlavních evropských transportních tahů, žádá ČR, aby bylo Labe neustále splavné od hranic s Německem až do Pardubic. Informuje o tom server m.ihned.cz.

To podle serveru mimo jiné znamená, že ČR by musela postavit jezy u Děčína a u Přelouče, o kterých se mluví už od 90. let. O jezu u Děčína se mluví už od 90. let a brzdí ho chybějící stanovisko EIA, tedy vyhodnocení vlivu na životní prostředí. To by ale mělo být hotovo do konce letošního roku. Jez by vyšel na více než 4 miliardy korun a zajistil by splavnost Labe v příhraničním úseku téměř po celý rok. Teď tudy mohou lodě plout jen pár měsíců v roce.

Dalším požadavkem je, aby se v Pardubicích vybudoval nový přístav. O stavbě za 224 milionů se mluví také už několik let. Jeho vznik ale závisí na stavbě jezu u Přelouče, kterému brání ochránci životního prostředí. A právě kvůli neexistenci jezu nemohou nákladní lodě mezi Chvaleticemi a Přeloučí do Pardubic plout. Kromě toho se musí zajistit i provoz přístavů v Praze, Mělníce, Ústí nad Labem, Lovosicích a Děčíně. V těchto městech už sice existují, ale ne vždy jsou plně funkční. A například v Praze si musí magistrát vybrat, který bude považovat za hlavní. Zatím to vypadá na ten v Holešovicích.

Požadavky v materiálu TEN-T jsou pro členské státy EU závazné a za jejich neplnění hrozí sankce. Musí se tedy jimi řídit i ČR. Ministerstvo pro místní rozvoj je proto teď zaneslo do materiálu Politika územního rozvoje, který načrtává plochy pro plánované stavby v ČR a zároveň nařídilo, aby resorty a kraje prozkoumaly terén kolem Labe a upozornily na možné střety, například s ochránci přírody.

Zdroj: http://m.ihned.cz, (redakčně kráceno), ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

22.7.2014 6.32, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1