14. 7. 2020

2.6.2020 8.03, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Entomologové navrátili do pražské přírody modráska vičencového

Entomologové z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) navrátili do přírody hlavního města modráska vičencového, motýla, který zde lokálně vyhynul v roce 2004. Informovala o tom mluvčí ČZU Karla Mráčková.

Ve spolupráci s magistrátem hl. m. Prahy v roce 2017 založili na bývalé orné půdě na Dívčích hradech systém “vičencových plošek“, o které se aktivně starají. První jedince modráska na lokalitu vypustili o rok později. “Reintrodukovaná populace utěšeně roste a v pozdním létě roku 2019 jsme pozorovali již stovky jedinců. Mnoho desítek jedinců jarní generace mohou lidé na Dívčích hradech sledovat každý hezký den i teď až do poloviny června,” uvedl vedoucí týmu Michal Knapp. Entomologové aktuálně získali od magistrátu hl. m. Prahy čtyři granty na podporu ohrožených druhů hmyzu tvorbou nových vhodných biotopů a na péči o stávající.

Modrásek vičencový (Polyommatus thersites) je typickým představitelem rychle mizejících druhů hmyzu. Ještě ve druhé polovině 20. století se tento druh vyskytoval ve všech teplejších oblastech České republiky, včetně početného výskytu na území hl. m. Prahy. Dnes patří dle Červeného seznamu bezobratlých ČR mezi zranitelné druhy, které čelí vysokému nebezpečí vyhynutí ve volné přírodě. Modrásek vičencový je teplomilným specialistou na výhřevné trávníky se zastoupením vičence ligrusu (Onobrychis viciifolia) či vičence písečného (Onobrychis arenaria), které mu slouží jako živné rostliny pro jeho housenky.

Díky projektu s názvem „Dívčí hrady: péče o lokalitu reintrodukovaného modráska vičencového“ podpořeného grantem hl. m. Prahy máme jistotu, že se o reintrodukovanou populaci můžeme postarat i v roce 2020 a 2021. Na lokalitě bude dále probíhat i doplňující výzkum, který pomůže získat informace nutné pro další efektivní ochranu modráska vičencového jak přímo na Dívčích hradech, tak především v posledních místech původního výskytu v ČR, zejména v Českém středohoří a na jižní Moravě.

Entomologie na Fakultě životního prostředí zahrnuje i další aplikované výzkumy zaměřené např. na invazní druhy slunéček a jejich přežívání v novém prostředí, na hmyzí společenstva rybníků, na využití hmyzu ve forenzní praxi kriminalistů nebo hledání příčin návratu štěnic domácích.

ČZU, ilustrační foto (modrásek vičencový) wikipedia

 

2.6.2020 8.03, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2