3. 8. 2020

Doplnění stanoviska SOVAK ČR k regulaci biocidních přípravků ve vodohospodářské praxi

Následující stanovisko doplňuje Stanovisko SOVAK ČR k regulaci použití biocidních látek ve vodohospodářské oblasti ze dne 4. 1. 2017 o informace, které se týkají in situ vyráběných biocidních látek určených k hygienickému zabezpečení pitné vody.
Stanovisko je upřesněno na základě vyjádření Ministerstva zdravotnictví České republiky, které je odpovědným orgánem při implementaci evropské legislativy o biocidních látkách a na základě nově zveřejněných informací na stránkách Evropské komise.

  1. a) In situ vyráběné látky z přírodních látek
    Pokud jsou biocidní látky vyráběné in – situ z přírodních látek (např. vzduch), pak je za registraci biocidních látek vyráběných in – situ je odpovědný výrobce zařízení, které je určeno k výrobě in – situ generované účinné složky nebo biocidní látky, jelikož je tímto způsobem nepřímo dodává na trh. Příkladem může být generátor ozónu. Ozón je účinnou biocidní látkou. Schválení účinné látky je předpokladem pro uvedení zařízení pro generování ozónu na trh, zařízení samo o sobě nemusí být registrováno, pouze látka, kterou generuje. Generátor ozónu neobsahuje žádné prekurzory, protože je generován ze vzduchu.
  2. b) In situ vyráběné látky z prekurzorů
    Pokud jsou biocidní látky vyráběné in – situ z určitých prekurzorů, pak existuje povinnost tyto látky povolit nebo oznámit. Doporučení Ministerstva zdravotnictví je, aby vodohospodářské společnosti odebíraly pouze prekurzory, které již byly povoleny nebo oznámeny dodavatelem těchto látek na trh.
  3. c) Předmět ošetřený biocidním přípravkem
    Podle výkladu Ministerstva zdravotnictví je pitná voda hygienizovaná biocidní látkou tzv. ošetřeným předmětem, avšak pokud dodavatel pitné vody neučiní prohlášení týkající se biocidních vlastností pitné vody ošetřené biocidním přípravkem (což je doporučené řešení), pak se neaplikuje povinnost označování podle č. 58 odst. 3 nařízení o biocidech.

Ing. Oldřich Vlasák, ředitel SOVAK ČR
Za technickou správnost odpovídá: Ing. Ondřej Beneš, člen představenstva SOVAK ČR

zdroj: www.sovak.cz, ilustrační foto (Ondřej Beneš) Naše voda

 

10.4.2017 16.02, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6