22. 5. 2019

Díky sněhu a dešti se i na Jihlavsku zásobování pitnou vodou začíná postupně zlepšovat

Situace se suchem, které ohrožovalo zásobování pitnou vodou na Jihlavsku, se postupně začíná zlepšovat. Přesto jsou vodohospodáři na případné problémy nadále připraveni, informuje Vodárenská akciová společnost, která zásobuje pitnou vodou velkou část Vysočiny, na svém webu.

Hlavním a významným zdrojem surové vody pro obyvatele Jihlavy je vodní nádrž Hubenov. Ta byla uvedena do provozu v roce 1972. Voda z nádrže je upravována na pitnou na úpravně vody Hosov. Zhruba v polovině prosince roku 2018 nastala v důsledku dlouhodobého sucha a nedostatku srážek kritická situace s hrozícím nedostatkem vody pro Jihlavsko, popisují vodohospodáři.

“Dokonce zbývaly už jen 3 metry do dosáhnutí  hladiny stálého nadržení, která musí být zachována pro stabilitu tělesa hráze vodní nádrže a touto hladinou končí odběr surové vody pro vodárenské využití,” upozorňuje vodárenská společnost.

Tato kritická situace byla dlouhodobě v průběhu celého roku monitorována pracovníky Povodí Moravy, s.p., a VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI, a.s., divize Jihlava a vedla ve spolupráci s Krajským úřadem Kraje Vysočina. Ten rozhodl o schválení mimořádných manipulací na vodárenských nádržích Hubenov a Nová Říše.

VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a.s., divize Jihlava na základě vzájemných jednání v rámci Krajského úřadu Kraje Vysočina přistoupila ke zprovoznění odběru surové vody z Pístovských rybníků a jejich posílení čerpáním vody z řeky Jihlavy. Toto opatření mělo v součinnosti s mimořádnou manipulací zajistit plnění akumulačního objemu vodní nádrže Hubenov. “Díky uvedeným opatřením a také sněhovým a dešťovým srážkám koncem roku 2018 a začátkem roku 2019 se podařilo to, že hladina vody ve vodárenských nádržích Hubenov a Nová Říše začala pomalu stoupat,” dodává firma.

Současný stav vodní nádrže Hubenov je takový, že do naplnění hladiny chybí zhruba 2 metry zásobního prostoru celé nádrže s objemem 2,4 mil. m3. U vodní nádrže Nová Říše do naplnění hladiny chybí zhruba 2,7 metru zásobního prostoru celé nádrže s objemem 1,5 mil. m3.

“Je patrné, že díky včasnému řešení všech kompetentních osob a úřadů, a zejména díky  operativnímu a rychlému přístupu Povodí Moravy, s.p., a VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI, a.s., divize Jihlava se podařilo oddálit hrozbu, že by již počátkem jara 2019 nebyla pitná voda pro cca 70 000 spotřebitelů skupinového vodovodu Jihlava. Pro další období roku 2019 věříme, že se srážkový deficit bude v následujících měsících postupně doplňovat a nebudou tak hrozit další mimořádná opatření v souvislosti s nedostatkem vody,” dodávají vodohospodáři.

Naše voda, ilustrační foto VN Nová Říše: PM

4.2.2019 11.59, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VÝSTAVA VODOVODY-KANALIZACEVÝSTAVA VODOVODY-KANALIZACE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2