5. 4. 2020

Deště již poškodily 150 000 kubíků dřeva ve správě Lesů ČR

Situace vyvolané nepříznivým počasím, především silnějším větrem a intenzivnějšími srážkami, řeší přímo v terénu také zaměstnanci státního podniku Lesy České republiky (LČR) Podle mluvčího LČR Zbyňka Boublíka jde především o oblasti v Moravskoslezském, Zlínském a Olomouckém kraji.

„Aktuálně se škody v lesích pohybují kolem cca 150 tisíc m³ poškozené dřevní hmoty, vesměs jde o jednotlivé poškozené stromy nebo skupiny stromů. Škody se ještě navýší, neboť do některých míst se naši zaměstnanci z důvodu nepřístupného terénu ještě nedostali. Doporučujeme lidem, aby v oblastech s dešťovými srážkami a větrem do lesů raději nevstupovali,“ říká generální ředitel LČR Daniel Szórád.

Potíže mají LČR hlavně v Moravskoslezském kraji, v regionu podnik momentálně eviduje více než 80 tisíc m³ poškozeného dříví. „Nyní jsou všichni naši lidé v terénu a řídí práce v lesích tak, aby se eventuální škody co nejvíce eliminovaly. V případech nutnosti je nasazována potřebná těžká technika, spolupracujeme s policií, hasiči i  obecními úřady,“ uvádí ředitel Krajského ředitelství LČR Frýdek Místek Jiří Silvestr.

Problematická je situace také ve Zlínském kraji. Poškozená dřevní hmota je momentálně v objemu cca 42 tisíc m³, avšak její množství se kvůli podmáčenému podloží dále navyšuje, dochází také k pádům celých stromů. V důsledku toho je mnoho lesních cest dočasně neprůjezdných. „Nejvíce problémů máme na Vsetínsku, kde je aktuálně poškozeno cca 16 tisíc m³ dříví. Naše pracovníky do některých lokalit vzhledem k hrozícím pádům stromů nyní neposíláme. Do lesů by neměli chodit ani lidé,“ upozorňuje ředitel Krajského ředitelství LČR Zlín Martin Pavlíček.

Nepříznivé počasí zasáhlo také sousední Slovenskou republiku. Nejsložitější je situace na Liptově a v oblastech kolem měst Revúca, Rožňava a Rimavská Sobota. Přes noc tam podle odhadů slovenských lesníků spadl přibližně 1 milion m³ dřevní hmoty, zejména ve skupinách dřevin smrku a buku.

Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová

16.5.2014 13.56, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ŠVÁBÍNOVVODNÍ NÁDRŽ ŠVÁBÍNOV
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3