8. 7. 2020

Déšť zvedá hladiny řek, meterologové vydali výstrahu před povodněmi

Kvůli vytrvalému dešti a tání sněhu na Šumavě vystoupala dnes nad ránem Otava v Rejštejně a v Sušici a Vydra v Modravě na třetí povodňový stupeň. Informuje o tom zpravodajství ČTK.

Meteorologové vydali výstrahu před záplavami – extrémní stupeň nebezpečí hrozí na Klatovsku. Hladiny toků v oblasti horní Otavy by měly kulminovat během rána a dopoledne, informoval dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). „Třetí stupeň je překročen na celé horní Otavě až po Sušici. Teď ráno ještě stoupá řeka na úplně nejvyšším úseku v pramenné oblasti, výrazněji pak v Sušici,” uvedl Tomáš Vlasák z českobudějovické pobočky ČHMÚ. Během dne sice ještě bude pršet, ale výrazně slaběji než v noci a v pondělí. “Zhruba 90 procent srážek už spadlo, sníh už také většinou odtekl. Takže žádná dramatická změna nebude,” řekl.

Hladiny budou dopoledne kulminovat nejdříve na horním úseku, a to mírně nad aktuálním stavem. “V Sušici pak maximálně 20 až 30 centimetrů nad úrovní stavu ohrožení,” uvedl Vlasák. Podle něj nejde o velkou povodeň, ale o dvou až pětiletou, která bývá na Otavě poměrně často. Kulminace bude pomalá bez ostrého zlomu, takže není jasné, zda bude v 09:00 nebo v 11:00, ale určitě během dne. Nebude ale výrazná, dodal.

Podle aktuální předpovědi má i dnes na Šumavě vytrvale pršet, ovšem od západu by měl déšť postupně slábnout. Lidé by se měli vyvarovat veškerých aktivit v korytech rozvodněných řek i v jejich okolí, mají sledovat vývoj situace v médiích či na webu ČHMÚ a dodržovat pokyny záchranářů a úřadů.

Už v pondělí večer dosáhly řeky na čtyřech místech Šumavy prvního či druhého povodňového stavu. Momentálně platí první povodňový stupeň na Křemelné ve Stodůlkách a na Teplé Vltavě v Lenoře.

Řeky stoupají i jiných částech republiky, hlavně ve východních Čechách. Druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost hlásila ráno Divoká Orlice v Orlickém Záhoří a Labe u Vestřevi.

Za posledních 24 hodin spadlo nejvíce srážek na Šumavě, a to v Prášilech – 66 milimetrů. V oblasti Krušných hor spadlo 45 mm a v Jizerských horách a Krkonoších až 44 mm. Srážky v kombinaci s oteplením ve vyšších polohách a nárazovým větrem způsobily rychlé odtávání sněhové pokrývky i ve vyšších polohách pohraničních hor.

ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

1.12.2015 8.40, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

RAŠELINIŠTĚ PERNINKRAŠELINIŠTĚ PERNINK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2