31. 5. 2020

DEN VODY: Na Jičínsku můžete navštívit čistírny odpadních vod

Celkem tři čistírny odpadních vod na Jičínsku, které provozuje Vodohospodářská a obchodní společnost a.s., budou na Světový den vody otevřeny veřejnosti a školám. Oznámila to Magdaléna Doležalová z Vodohospodářské a obchodní společnosti.

Občané, žáci základních a studenti středních škol se budou moci podívat do míst, která jsou jinak veřejnosti během roku nepřístupná.

Letos poprvé se VOS a.s. zúčastní oslav Světového dne vody, který každoročně připadá na 22. března. Veřejnost se bude moci přesně na den, tedy v sobotu 22. března, od 8 – 13 hodin zajít podívat do třech největších čistíren odpadních vod v regionu, a to v Jičíně, Hořicích a ve Staré Pace. „Rozhodli jsme se připojit k oslavám Světového dne vody a otevřít naše tři největší provozy ČOV občanům. Chceme, aby se přišli podívat, co se dále děje s vodou, kterou doma dennodenně spotřebovávají, jak probíhá její čištění a jak ji vyčištěnou navracíme zpátky přírodě. O den dříve, tedy v pátek, jsme pozvali místní základní a střední školy, které vezmou své třídy na prohlídku čistíren v rámci výuky biologie a chemie a tématu Voda. Chceme dětem a mladým lidem v praxi ukázat, že voda je cenný přírodní zdroj a její ochrana má smysl,“ uvedl předseda představenstva společnosti Pavel Šubr.

Pro základní a střední školy jsou na pátek 21. 3. 2014 připraveny exkurze, při kterých odborní pracovníci VOS a.s. žákům a studentům zhruba ve 30 minutách prohlídky vysvětlí proces čištění vody a odpoví na jejich dotazy. „Na konci prohlídky bude pro studenty připraven vědomostní kvíz, kde si vyzkoušíme, jak pozorně poslouchali. Pokud správně odpoví, mohou soutěžit o drobné ceny jako je Mapa vody anebo vstupenky do bazénu v Hořicích a v Jičíně,“ láká studenty a žáky na prohlídku ředitel Richard Smutný. „O prohlídky byl velký zájem, během pár dní byly všechny termíny obsazené. Plánujeme navázat se školami bližší spolupráci a postupně pro ně připravit projekty a soutěže, které budou zaměřeny na téma voda v přírodě a ochrana vod,“ dodává ředitel společnosti Ing. Richard Smutný. Sobotní Den otevřených dveří 22. 3. 2014 od 8-13 hodin je určený pro širokou veřejnost. Prohlídky již nebudou komentované, ale pro každého návštěvníka bude připraven informační leták, kde se dozví všechny potřebné informace o procesu čištění vody.

Vodohospodářská a obchodní společnost a.s. je jedinou regionální společností na Jičínsku dodávající kvalitní pitnou vodu a zajišťující čištění odpadních vod. Společnost vlastní ze 100 % města a obce v regionu, kteří jsou jejími akcionáři. Provozuje celkem jedenáct čistíren odpadních vod, z nichž většina prošla v poslední době rozsáhlou modernizací a rekonstrukcí, a to v rámci projektu Cidlina. Mimo tento projekt byla jako poslední zatím zrekonstruována čistírna ČOV Stará Paka, která byla nově uvedena do provozu v září 2013.

Naše voda

19.3.2014 10.02, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31