23. 2. 2024

Den vody 2013: Kam se podívat

V pátek 22. března se na celém světě slaví Den vody. U této příležitosti již tradičně vodohospodářské společnosti, povodí, hydrometeorologové a další vědci, nebo instituce pořádají přednášky, výstavy, a především Dny otevřených dveří. Portál Naše voda přináší přehled konaných akcí, které se konají v následujících dnech.

 

 

Plzeň: Den vody ve vodárně Plzeň

Stalo se již tradicí, že VODÁRNA PLZEŇ slaví Světový den vody se svými malými i velkými zákazníky. Ani letošní rok nebude v tomto ohledu výjimkou. V pátek 22.března se otevřou dveře zájemcům o exkurze, navíc se můžete těšit na zábavně-poučný program pro děti, uvedla Kateřina Chmelíčková, z plzeňské vodárny.

V letošním roce už tomu bude dvacet let ode dne, kdy byl na návrh Organizace spojených národů poprvé 22.březen oslaven Světový den vody. Přes neustálé připomínání ze všech možných stran si stálé někteří jedinci neuvědomují vzácnost, jedinečnost a omezenou dostupnost pitné vody. Nejen pro ně je tento mezinárodní svátek, v rámci něhož si mají lidé po celém světě také připomenout, že ač jde o nebezpečný živel, je třeba vodu chránit a šetřit s ní.

„Letos, stejně jako v letech předcházejících, bychom rádi této příležitosti využili a oslavili svátek vody se zvídavými dětmi. V sídle naší společnosti bude připraven dopolední program pro přihlášené účastníky z mateřské školy; ten by měl děti nejen pobavit, ale také jim přiblížit, jak se správně chovat k přírodě i k vodě,“ řekla Chmelíčková.

Pro mládež a dospělé příznivce koloběhu vody pak budou připraveny v průběhu dne exkurze v areálu úpravny vody v Plzni na Homolce i v areálu čistírny odpadních vod v Jateční ulici, ve kterém byla v minulém roce zdárně ukončen proces intenzifikace.

„Naši zkušení odborníci na vody pitnou jsou Vám k dispozici na Homolce v 8, 10, 12 a 14 hodin u hlavního vchodu do administrativní budovy v Malostranské 2. O vodě odpadní si můžete vyslechnout neméně poutavé a zasvěcené povídání v 8, 11, 13 a 15 hodin, kdy začátek by byl u vchodu do areálu v Jateční ulici“, dodala Chmelíčková.

Zmíněné exkurze jsou ale omezeny počtem zájemců. Pověřené osoby provází skupinky od několika jedinců do maximálního počtu 25-30 osob.

Pokud by Vám termín nevyhovoval a rádi byste se něco o procesu úpravy či čistění vody přece jen dozvěděli, má pro Vás vodárna dobrou zprávu. Pro organizované skupinky je možno domluvit exkurze i v jiné termíny individuálně s vedoucími příslušných provozů.

 

Střední Morava: Den otevřených dveří v objektech MORAVSKÉ VODÁRENSKÉ

Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. (MOVO), zve zájemce při příležitosti oslav Světového dne vody na Den otevřených dveří ve svých objektech v pondělí 25. března 2013 v odpoledních hodinách. Společnost to uvádí na svých webových stránkách.

Exkurze pro laickou veřejnost povedou zaměstnanci společnosti s dlouhodobými zkušenostmi v oblasti vodního hospodářství, kteří rovněž budou připraveni reagovat na případné dotazy návštěvníků.

Doby prohlídek na objektech MORAVSKÉ VODÁRENSKÉ, a.s.:

Na   Olomoucku a Prostějovsku:
* ČOV Nové   Sady Olomouc 13:15 13:15 14:15 15:15 16:15
* UV   Černovír Olomouc 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00
ČS   Chválkovice Olomouc 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00
ČOV Uničov 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00
* ČOV   Prostějov – Kralický Háj 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00
Na   Zlínsku:
* ÚV   Klečůvka 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00
ČOV   Luhačovice 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00

V objektech označených hvězdičkou si mohou návštěvníci i s dětmi a vnoučaty za pomoci laborantek MOVO provést rychlý mini rozbor vody ze své studny, kterou si přinesou s sebou. Voda musí být v čisté plastové 1,5 l láhvi od neslazené minerálky. Na místě tak lze zjistit pouze orientační hodnoty dusičnanů, tvrdosti vody a amoniaku. Na základě orientačního mini rozboru si mohou příchozí objednat akreditovaný rozbor vody se slevou.

Upozornění motorizovaným zájemcům v Olomouci: Objekty ÚV Černovír a Parní čerpací stanice Chválkovice se nacházejí v ochranném pásmu vodních zdrojů, příjezd k nim je proto zakázán. V případě zájmu o prohlídku je nejlepší využít městskou hromadnou dopravu. Oproti tomu na ČOV Olomouc – Nové Sady je možné parkovat přímo před areálem čistírny, ale opět doporučujeme přijet raději městskou hromadnou dopravou.

 

Den  vody ve Středních Čechách

U příležitosti Světového dne vody, který připadá na 22. března, pořádá společnost 1. SčV, a. s. tradičně dny otevřených dveří ve vodárenských zařízeních. Informovala o tom dnes mluvčí společnosti Kristina Blaszczyková.

„Pokud vás zajímá, jakým způsobem vodohospodáři upravují a čistí vodu, než se dostane do vašich domovů, a rádi byste nahlédli do tajůú pravny pitných vod nebo čistíren odpadních vod, máte jedinečnou možnost. Navštívit můžete úpravnu pitné vody v Příbrami – Kozičín a čistírny odpadních vod v Sedlčanech, Příbrami, Českém Brodě, Říčanech či Jesenici,“ uvedla mluvčí. Podle jejích údajů mají takové prohlídky stále větší ohlas. „Častými účastníky jsou školy, které je využívají jako doplněk k výuce. Žáci se například seznamují s technologií úpravy pitné vody a podívají se, jak fungují čistírny, které značně přispívají k ochraně životního prostředí,“ uvedla Blaszczyková.

Vodohospodáři organizují podobné dny otevřených dveří již řadu let, tradičně ve spolupráci s místními samosprávami ve městech, kde se daný provoz nachází. Ani letos nebudou chybět exkurze do čistíren odpadních vod (ČOV). Ve čtvrtek 21. března se otevřou jejich brány v Říčanech a Sedlčanech. Následující den mohou zájemci navštívit čistírnu odpadních vod v Českém Brodě. 22. a 23. března bude veřejnosti k dispozici ČOV v Příbrami a 25. března pak také v Jesenici. Jednadvacátého března nahlédnou lidé i do provozu úpravny pitné vody v Kozičíně.

„Odborní pracovníci poskytnou návštěvníkům během prohlídek základní informace k technologiím, které daný provoz využívá, a jsou připraveni odpovědět na dotazy týkající se úpravy vody. Exkurze začínají vždy v devět, deset, jedenáct a třináct hodin,“ doplnila Blaszczyková s tím, že školní prohlídky a větší skupiny je nutné předem ohlásit přímo u ní na telefonu 318 622 631. Po domluvě je možné sjednat i náhradní termín v jiný den.

Program otevření jednotlivých provozů veřejnosti:

Úpravna vody Příbram – Kozičín – čtvrtek 21. března v 9.00 a v 10.00 (plánovaná školní exkurze)

ČOV Říčany – Kolovratská, 251 01 Říčany – čtvrtek 21. března

ČOV Sedlčany – čtvrtek 21. března

ČOV Český Brod – ul. Průmyslová, 282 01 Český Brod – Liblice pátek 22. března v 9.00, 10.00 a 11.00 (plánovaná školní exkurze)

ČOV Příbram – Za Balonkou, 261 01 Příbram I – v pátek a sobotu 22. a 23. března vždy v 10.00 (v pátek plánovaná školní exkurze)

ČOV Jesenice – K Rybníku, 252 42 Jesenice – v pondělí 25. března

(Akce jsou vhodné pro fotografy a kameramany.)

 

 

Povodí Moravy pořádá Den otevřených dveří na třech přehradách

Státní podnik Povodí Moravy uspořádá u příležitosti Světového dne vody na přehradách Horní Bečva, Koryčany a Landštejn Den otevřených dveří. Informovala o tom dnes mluvčí Povodí Gabriela Tomíčková.

Zájemci budou podle jejích údajů moci s průvodcem nahlédnout do vnitřních prostor přehrad v sobotu 23. března 2013 od 09:00 do 14:00. Režim prohlídek na jednotlivých přehradách bude následující:

Vodní dílo Horní Bečva (okr. Vsetín): dne 23. března 2013, 09:00 – 14:00 hodin. Sraz na koruně hráze u lávky věžového objektu vodního díla Horní Bečva. Prohlídky začínají vždy v celou hodinu. Případný rozhovor poskytne hrázný Jiří Brada

Vodní dílo Koryčany (okr. Kroměříž): dne 23.března 2013, 09:00 – 14:00 hodin. Sraz na parkovišti před bránou do areálu přehrady. Prohlídky začínají vždy v celou hodinu. Případný rozhovor poskytne hrázný Zdeněk Vavřínek

Vodní dílo Landštejn (okr. J. Hradec): dne 23. března 2013, 09:00- 14:00 hodin. Sraz před hrázovnou. Prohlídky začínají vždy v celou hodinu. Případný rozhovor poskytne hrázný Pavel Hrůza.

Průvodce podá výklad k jednotlivým zařízením a částem přehrady a zodpoví případné dotazy, které se k vodnímu dílu vztahují. Trasa povede v běžně nepřístupných místech pro veřejnost, proto je nutné dbát na vlastní bezpečnost a dodržovat pokyny pracovníkůpodniku. “Návštěvníkům doporučujeme vhodnou obuv s neklouzavou podrážkou do vlhkého prostředí a vzhledem k nízkým teplotám v přístupových štolách i vhodné oblečení. Děti do 15 let věku se mohou prohlídek zúčastnit pouze s doprovodem dospělých,” upozorňuje mluvčí.

Povodí Moravy upozorňuje na možnost úpravy programu v souvislosti s aktuálním vývojem počasí a dalšími nepředvídatelnými okolnostmi. Informace o případných změnách budou oznámeny na webových stránkách www.pmo.cz

 

V Plzni připomene Den vody i Povodí Vltavy

U příležitosti Světového dne vody, pořádá v sobotu 23. března státní podnik Povodí Vltavy nejen pro občany Plzně a okolí, další ročník ,,Dne otevřených dveří“. Uvedla to mluvčí povodí Michaela Pohůnková.

Návštěvníky čeká mimo jiné prohlídka moderní vodohospodářské laboratoře, přednášky na téma jakosti vody v tocích na Plzeňsku či povodňových událostí v povodí Berounky.

Budova závodu Berounka (Povodí Vltavy, státní podnik, Denisovo nábřeží 14, Plzeň), bude veřejnosti zpřístupněna v sobotu 23. března od 9,00 do 14,00 hodin. Pro návštěvníky je připravena prohlídka moderní vodohospodářské laboratoře s odborným výkladem, dále mnoho zajímavých přednášek a soutěží.

Každý návštěvník bude mít možnost nechat si ZDARMA stanovit obsah dusičnanů a dusitanů v jednom vzorku donesené pitné vody.

Pro děti i dospělé jsou připraveny soutěže a k dispozici bude také dětský koutek.

Témata všech připravených přednášek naleznete na http://www.pvl.cz/files/download/aktuality/dod.pdf.

 

Kam na Den vody v Povodí Labe

Podnik Povodí Labe bude na Den vody 23. března pořádat Den otevřených dveří a několik dalších akcí pro veřejnost. Oznámil to Ladislav Merta z Povodí Labe.

Na Ředitelství podniku v Hradci Králové se 23.3. 2013 vedle Dne otevřených dveří uskuteční několik přednášek. Od 10.00 do 11.30 to bude Labe a Orlice v královéhradecké pevnosti a 13.00 až 14.30 Splavňovací práce v okolí Hradce Králové.

Den otevřených dveří bude ten samý den na vodních dílech Seč, Pardubice, Poděbrady, Brandýs nad Labem, Roudnice, Lovosice, Střekov, a to od 9.00 do 15. hodin.

Ještě později, 11. května, se uskuteční Den otevřených dveří na VD Josefův Důl od 9.00 do 15.00 a zatím v neupřesněný den v květnu také na VD Les Království a VD Pastviny.

 

Severní Morava: Povodí Odry zpřístupní  řadu vodních děl

U příležitosti Světového dne vody pořádá státní podnik Povodí Odry již tradiční Den otevřených dveří na vodních dílech ve své správě. Podnik o tom informuje na svých webových stránkách.

Konkrétně jde o vodní díla Slezská Harta, Kružberk, Morávka a Žermanice (přehrada Šance je pro veřejnost uzavřena), a rybná hospodářství Kružberk a Žermanice (včetně prodeje ryb). Zájemci mohou také navštívit vodohospodářský dispečink a laboratoře v Ostravě, ul. Varenská 49. Den otevřených dveří proběhne 23. března 2013 od 9.00 do 15.00 hod. (poslední vstup ve 14.30 hod.).

Podnik si vyhrazuje právo, zrušit Den otevřených dveří v případě vyhlášení povodňové aktivity. Toto zrušení by bylo oznámeno na jeho webových stránkách www.pod.cz

 

Na Den vody také do Ostravských vodáren a kanalizací 

Ostravské vodárny a kanalizace (OVaK) se letos poprvé připojí k oslavám Světového dne vody formou Dne otevřených dveří. Portálu Naše voda to oznámila mluvčí Kateřina Šreková s tím, že OVaK se tak připojí k Povodí Odry a Severomoravským vodárním a kanalizacím.

„V letošním roce bychom se chtěli poprvé v historii společnosti Ostravské vodárny a kanalizace a.s. připojit k oslavám Světového dne vody, také formou Dne otevřených dveří,“ řekla Šreková.

Ten se s ohledem na klimatické podmínky uskuteční v sobotu 25. května 2013, a to hned ve dvou areálech. V prostorách Úpravny pitné vody v Ostravě Nové Vsi a Ústřední čistírny odpadních vod v Ostravě-Přívoze čeká návštěvníky informativní program a exkurze po vybraném areálu.

Při návštěvě jednotlivých provozoven se mohou příchozí podle výběru zařízení seznámit jak s technologií úpravy pitné vody, tak s čištěním odpadních vod, které významnou měrou přispívá k ochraně životního prostředí a ke zlepšení kvality povrchových vod. Během prohlídek poskytnou návštěvníkům odborní zaměstnanci základní informace k technologiím, které daný provoz používá.

Vzhledem k nepřetržitému provozu a s ohledem na bezpečnost bude ovšem pohyb veřejnosti po areálech i kapacita akce omezena. S ohledem na pohodlí všech návštěvníků a pro jejich jistotu, že se skutečně budou moci podívat tam, kam chtějí a bez zbytečných front, připravujeme na našich internetových stránkách online registrační formulář. V něm bude možné vybrat si u jednotlivých prohlídkových okruhů vždy konkrétní čas plánované návštěvy a rezervovat si dostatečný počet míst pro sebe či rodinu.

Podrobnější informace se v nejbližší době objeví na webových stránkách naší společnosti – www.ovak.cz

„Pro ty z řad zájemců, kteří se prohlídek z jakýchkoliv důvodů zúčastnit nemohou, jsme připravili v letošním roce další novinku a obě zařízení zpřístupnili pomocí virtuálních exkurzí. Na internetových stránkách naší společnosti se tak již dnes může každý z vás dozvědět, jak a kde se upravuje surová voda na pitnou či jak se vyčištěná voda vrací zpět do přírody,“ dodala Šreková.

 

Do oslav světového Dne vody se tradičně zapojí i Muzeum pražského vodárenství

Ve dnech 23. a 24. března otevře zdarma své prostory zájemcům z řad laické veřejnosti také Muzeum pražského vodárenství. To se nachází na adrese Praha 4, Podolská 15, otevřeno bude po oba dny od 10.00 do 16.30 hodin.

Expozice Muzea pražského vodárenství se nachází v objektu staré filtrace úpravny vody v Podolí. Současná nová podoba expozice byla otevřena v roce 1997, muzeum bylo ale poprvé zpřístupněno veřejnosti už v roce 1952. Interiér filtrační stanice je od výstavních prostor oddělen skleněnou stěnou (ilustrační foto), a tak se návštěvníkům naskytne neuvěřitelný výhled do Engelovy “katedrály” s filtry.

Celá expozice zachovává chronologické členění historického vývoje pražského vodárenství od prvních soukromých vodovodů z 12. století, přes vltavské vodárny renesančního období a vodárenské snahy konce 19. století, ažpo současné zásobování hl. m. Prahy vodou. Je zde vystaven originál čerpacího stroje klatovské vodárny z roku 1830, vodovodní potrubí z antického období,část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. a řada dalších exponátů. Trojrozměrné předměty doplňuje řada kopií unikátního a dosud nevystavovaného archivního materiálu a množství historických fotografií. Velmi cenné jsou sbírky druhů vodovodního potrubí, uzavíracích elementů a další historických přístrojů a nástrojů. Samostatně je prezentována unikátní sbírka vodoměrů.

Zřizovatelem Muzea pražského vodárenství v Praze 4 – Podolí je akciová společnost Pražské vodovody a kanalizace. Návštěvu muzea je možné objednat na telefonním čísle: 272 172 345 nebo e-mailu: jiri.dejmek@pvk.cz

 

Den vody na Přírodovědné fakultě Ostravské univerzity

Přírodovědná fakulta Ostravské univerzity pořádá Den vody  22.3. od 9-14.30. Hlavní program: Nová aula VŠB-TUO, Ostrava Poruba

Řada akcí, pokusy, přednášky, exkurze. Výstavy

Více na. http://prf.osu.cz/index.php?id=10621

 

Den vody na Znojemnsku

VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a.s. pro Vás při příležitosti Světového dne vody připravila dny otevřených dveří na Úpravně vody ve Znojmě na ulici Pražská. Dne 29. března pro Vás budou připraveny prohlídky s odborným výkladem. Prohlídky začínají v 10 hod., ve 12 hod., ve 14 hod. a v 16,00 hod.

Máte jedinečnou šanci navštívit více než 40 letý objekt pro úpravu vody ve Znojmě před plánovanou rekonstrukcí. Přijďte s námi oslavit svátek vody a zároveň se něco dozvědět.

Více informací se dozvíte na www.vodarenska.cz

 

Kladno a Mělník: Den otevřených dveří Středočeských vodáren

U příležitosti Mezinárodního dne vody pořádají Středočeské vodárny, a.s. v pátek 22. 3. 2013 na Kladně a v Mělníce Dny otevřených dveří. Portálu Naše voda to řekla mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová.

Na Kladně se mohou lidé zastavit a podívat do centrálního dispečinku, na ukázku práce s vodárenskou a kanalizační technikou (např. kamerový systém v kanalizaci) a získat spoustou informací o vodě. Rovněž zájemci o rozbory vody mohou přinést svoji vodu ke stanovení 8 významných chemických ukazatelů, např. dusičnany, dusitany, mangan, železo, tvrdost vody aj.

„V Mělníku na náměstí Míru před radnicí se pořádá propagační akce s OS Voda Jelenice, kde naši zaměstnanci mají rovněž připravenou techniku a zájemcům mohou předvést svoje zkušenosti s vyhledáváním sítí, práci s kamerovým systémem v kanalizaci aj.,“ dodala Kozlová.

– areál společnosti U Vodojemu 3085, Kladno – Rozdělov,  (u bývalých kasáren v blízkosti SK Slovan)   kde mezi 8,00 hod a 16,00 hod se zájemci seznámí s vodárenskou a kanalizační technikou, s prací centrálního dispečinku a jinými zajímavostmi z oblasti vodárenství.

–  náměstí Míru v Mělníce, kde ve spolupráci s Voda Jelenice OS od 10,00 – 17,00 hod, je připravena propagační akce, kde naši zaměstnanci předvedou vodárenskou a kanalizační techniku.

Od 8,00 hod do 16,00 hod se pouze v laboratoři pitných a odpadních vod na Kladně budou přijímat vzorky vody pro zkrácený rozbor 8 nejdůležitějších základních chemických ukazatelů – ZDARMA (stačí PE lahve o obsahu do 1000 ml).

 

ČHMÚ zve Den vody po celé republice

Při příležitosti Světového dne vody – 22. března a Světového meteorologického dne – 23. března,zve Český hydrometeorologický ústav na řadu svých pracovišť a to do Prahy Libuše, Komořan, do Ostravy, Brna, Hradce Králové, Ústí nad Labem, Českých Budějovic, Plzně a dalších míst. Více na stránkách ČHMÚ.

 

Severní Čechy a Královéhradecko: Akce ke Dni vody

Prakticky všechny vodohospodářské společnosti ze skupiny Veolia voda připravují při příležitosti oslav Světového dne vody osvětové akce pro veřejnost. Portálu Naše voda to potvrdila ředitelka komunikace společnosti Veolia voda Marcela Dvořáková.

Kromě akcí, o kterých jsme vás již informovali, se do oslav zapojí i Severočeské vodovody a kanalizace. Úpravna vody Holedeč u Žatce otevírá své prostory veřejnosti již ve středu 20. března, a to v době od 9.00 do 13.00 hodin. V čistírně odpadních vod v Bystřanech u Teplic pak čekají potenciální zájemce o prohlídky v sobotu 23. března , také v době od 9.00 do 13.00 hodin. Osvětové akce ale budou pokračovat i v dalších měsících, například na červen je pro děti připraven zábavný program na úpravnách vody Hradiště a Souš.

Společnost Královéhradecká provozní plánuje oslavy Světového dne vody na středu 20. března od 9.00 do 15.00 hodin, a to v čistírně odpadních vod v Hradci Králové – Třebši.

Další podrobnosti lze získat na webových stránkách společností skupiny Veolia voda:

Veolia voda ČR, a.s.                                                                             www.veoliavoda.cz

Pražské vodovody a kanalizace, a.s.                                                 www.pvk.cz

Severočeské vodovody a kanalizace, a.s.                                         www.scvk.cz

Vodárna Plzeň, a.s.                                                                              www.vodarna.cz

MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s.                                                    www.smv.cz

1. SčV, a.s.                                                                                              www.1scv.cz

Středočeské vodárny, a.s.                                                                   www.svas.cz

Královéhradecká provozní, a.s.                                                        www.khp.cz

Vodohospodářská společnost Sokolov, spol. s.r.o.                       www.voss.cz

19.3.2013 11.03, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Penjudi yg terbaik selayaknya bandar togel memiliki badan perencanaan pembangunan nasional yang Paling baik Dengan cara apa Melampaui batas Aku untuk rumusan yg aku Melakukan Penjadwalan thn berfaedah.

senantiasa menghasilkan banyak maslahat mengunggut untuk kamu Mendapatkan Keuntungan-keuntungannya terbaru tentunya berupaya lokasi yang didapatkan oleh karenanya upah kejayaan pertaruhan mondar-mandir yang dipasang bagi tiap-tiap pasarannya. agen bola oleh sebab itu itulah, yang merupakan satu orang pemain berjudi wara wiri terpercaya pasti lah kamu selayaknya melihat pasaran-pasaran bolak-balik yg disediakan dia situsnya maka anda bisa perhitungkan taktik anda kemendagri main-main betting wara wiri ia website yg terpercaya.

VRACÍME VODU LESU

Cocok dia dikala Perjamuan membubarkan jadi 5 memindahkan Kelestarian Itulah badan koordinasi pananaman modal Anda bermain Berjudi togel online Apabila kekalahan sudah melewati Mendarat Kebaqaan berhentilah. Penjudi yg terbaik dapat mengontrol Ia thn penambahan saatnya pergi.

Fotoblog

více >

JOSEFOVSKÉ LOUKYJOSEFOVSKÉ LOUKY
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

Po
Út
St
Čt
So
Ne
P
Ú
S
Č
P
S
N
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
2
3