5. 6. 2020

Co dělat, když se člověk proboří na tenkém ledu

Poté, co v minulých dnes zamrzla značná část vodních ploch a milovníci zimních radovánek je využívají k různým formám rekreace, přišla v současné době velká obleva. Portál Naše voda proto připomíná zásady pohybu na ledu a případné záchrany tonoucích.

Daleko bezpečnější pro vstup na ledovou plochu je rybník se stojatou vodou než řeka. Proud řeky může zeslabit ledový příkrov, který v rizikovém místě není shora rozpoznatelný. Největší nebezpečí hrozí při propadnutí – proud stahuje probořenou osobu pod led. Na rybník bychom měli vstupovat až po deseti dnech teploty pod nulou a pokud má led sílu nejméně 5 centimetrů. I na rybnících ale existují riziková místa vstupu. Například v  místě, kde voda odtéká, je led vždy slabší. Označená místa větví či hokejkou apod. jsou označena rybáři nebo vodohospodáři v případě, že v místě byl proveden otvor v ledové ploše. Pokud uvidíme pod ledem zamrzlé listí nebo nečistoty, je led v těchto místech také slabší.

Dále bychom se měli držet pravidla při vstupu na led jít minimálně ve dvou lidech a rozhodně ne u sebe. Pokud se jeden člověk propadne, může druhý zavolat pomoc a pokusit se o záchranu. Rozhodně je prozíravější nejdříve pomoc zavolat (tísňová linka 112), může se totiž stát, že se následně propadne i zachránce. Pokud se proboříme, je dobré uvědomit si, že i klíče můžeme použít jako bodec, kdy se po zabodnutí do ledu přitahujeme vleže. Nikdy nevstáváme, pohybujeme se nejlépe směrem, odkud jsme přišli, jelikož tam je již led prověřený.

Velkým nepřítelem je v těchto situacích panika. Proto je třeba i v těchto krizových chvílích zachovat klid, s probořenou osobou je nutné komunikovat, snažit se jí uklidnit a ujišťovat ji o blížící se pomoci, pokud ji není v možnostech přítomných osobu vytáhnout. Pro záchranu lze používat cokoli, co je momentálně k dispozici – různé větve, prkna, hokejku, rybářskou pramici, případně tažné lano z výbavy auta. Po ledě se v každém případě pohybujeme plížením, nesnažíme se o záchranu ve stoje. Vytaženou osobu je nutné co nejdříve převléci do suchého oblečení. Pokud nemá hmatatelný puls a nedýchá, je nutné zahájit resuscitaci – umělé dýchání kombinované s masáží srdce až do příjezdu záchranné služby.

Záchranu probořených zvířat nebo přimrzlých ptáků raději přenecháme hasičům, zvířata jsou vystresovaná a mohou být nebezpečná.

Naše voda, ilustrační foto: archiv Naše voda

 

25.1.2016 9.51, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5