10.2.2024 7.22, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Cukrbeton z cukrové třtiny poráží tradiční beton
Po zpracování cukrové třtiny zůstává spousta odpadní biomasy bagasy. Buď skončí na skládce, nebo z ní lze vyrobit něco užitečného. Pozoruhodnou možností je cukrbeton Sugarcrete, který je překvapivě odolný, a přitom nabízí celou řadu výhod.
Sugarcrete se pro veřejnost poprvé objevil v květnu 2022. Vznikl díky partnerství mezi anglickou University of East London a společností Tate & Lyle Sugars. Tento materiál tvoří bagasa z cukrové třtiny v kombinaci se speciálními minerálními pojivy. Výsledná směs se stlačí a nechá vytvrdit, čímž vznikne velmi pevný materiál, který může nahradit tradiční či betonové cihly. Proč dělat beton z cukrové třtiny? Podle svých tvůrců Sugarcrete vytvrdne mnohem rychleji, za pouhý týden, zatímco klasický beton tvrdne měsíc. Rovněž je velmi lehký. Váží pouhou čtvrtinu až pětinu běžného betonu a co je nejlepší, cukrbeton je podstatně levnější.
Cukrbeton představuje velmi slibnou technologii pro oblasti, kde se pěstuje cukrová třtina. V dnešní době se bagasa obvykle vyhazuje na skládky. Farmáři by ji ale mohli prodávat místním firmám, které by z ní vyráběly cukrbeton. Vyrobený materiál by se pak mohl využívat v místních stavebních projektech, které by se ekonomicky nevyplatily, pokud by se mělo stavět z dováženého tradičního betonu.
Cukrbeton nedávno obdržel mezinárodní ocenění Climate Positive Award. Není divu, jeho uhlíková stopa je asi jen 15 až 20 procent uhlíkové stopy betonu. To je zásadní, protože uhlíková stopa betonu je jako po Bigfootovi. Testy ukazují, že cukrbeton je rovněž velmi odolný, například vůči ohni a tlaku. Zároveň má výbornou tepelnou vodivost a trvanlivost.
Zdroj, dokumentární foto a plné znění na: https://www.osel.cz/13326-cukrbeton-z-cukrove-trtiny-porazi-tradicni-beton.html, ilustrační foto (cukrová třtina): wikipedia
10.2.2024 7.22, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Statistiky a kauzyAktuality
Jachting pod Vyšehradem: Pozvánka na pražské závody
Akt. 4.10.2024 14.24Rubrika: Čistota vody a rekreace
Projekt EKOABECEDA pomůže integrovat téma změny klimatu do výuky
Akt. 4.10.2024 14.08Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě